Salt la conținut

Întrebări frecvente

Situațiile întâlnite cel mai des în avizare, proiectare, control și protecție civilă, cu răspunsul pe scurt; fiecare trimite la studiul de caz rezolvat pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas.

Avizare și autorizare

Birourile de la parter devin restaurant cu 220 de locuri: ce acte ISU sunt necesare?

Da. Alimentația publică nu mai este categorie distinctă în HG 571/2016, dar sala cu 220 de persoane la nivelul cu evacuare directă și sub 4 m²/persoană este sală aglomerată, deci sala și căile ei de evacuare se supun avizării și autorizării. Se obține aviz înainte de lucrări și autorizație înainte de deschidere, iar clădirea primește echiparea specifică clădirilor cu săli aglomerate.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-AA-01

Spațiu comercial de 250 m² la parterul unui bloc P+4: trebuie aviz și autorizație?

Da: în clădirile de locuit colective, comerțul se supune avizării și autorizării de la 200 m², nu de la 600 m². Pentru 250 m² nu rezultă hidranți, detectare sau sprinklere; rămân obligatorii separarea față de locuințe, DDR-ul, stingătoarele și, în funcție de capacitate, iluminatul de securitate cu autonomie de 3 h.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-AA-02

Extindem cu 1.200 m² o hală de producție autorizată: e nevoie de aviz nou?

Extinderea are nevoie de aviz, obținut în vederea autorizației de construire, și de autorizație înainte de punerea în funcțiune; autorizația existentă nu o acoperă. Documentația tratează extinderea și efectul asupra întregii hale, iar pragurile de echipare se verifică pe compartimentul de incendiu rezultat.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-AA-03

Clădire construită și deschisă fără aviz și fără autorizație ISU: ce urmează și cum intrăm în legalitate?

Se pot sancționa separat execuția fără aviz și funcționarea fără autorizație, cu amendă de la 20.000 la 50.000 lei fiecare; la încălcare gravă se adaugă oprirea funcționării. Intrarea în legalitate presupune, după caz, regularizarea urbanistică după Legea 169/2026, apoi aviz, lucrări de conformare la reglementările de la data cererii și autorizație.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-AA-04

Clădire veche, construită înainte de obligația de aviz, intră acum sub HG 571: cum obținem autorizația?

Clădirea trebuie să obțină autorizație; fără lucrări, aceasta se cere direct, pe documentele pentru intrarea în legalitate, raportate la reglementările de la data cererii și la regimul pentru construcții existente din P118-1/2025. Dacă rezultă lucrări de conformare (de exemplu, instalații), întâi se obține aviz, apoi se execută lucrările și abia după aceea se cere autorizația.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-AA-05

Înlocuim centrala de detectare și extindem instalația într-o clădire autorizată: trebuie aviz?

Da: instalațiile cu rol de protecție la incendiu ale clădirilor existente autorizate se supun avizării și autorizării, iar lucrarea nu se află printre cele exceptate. Se obține aviz pe documentația instalației, se execută cu firmă atestată, apoi se obține autorizația, care devine anexă la cea inițială; pe durata lucrărilor instalația este nefuncțională și se aplică obligațiile de informare și măsuri alternative.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-AA-06

Încadrare și echipare

Sală de conferințe de 180 m² cu 200 de persoane la etajul 1: e sală aglomerată?

Da: la un nivel fără evacuare directă pragul este de 150 de persoane, iar densitatea este de 0,9 m²/persoană (sub 4 m²). Sala și căile ei de evacuare se supun avizării și autorizării, iar clădirea primește echiparea pentru săli aglomerate: hidranți interiori și exteriori, detectare, evacuarea fumului, iluminat împotriva panicii; coloanele uscate depind de numărul de niveluri.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-IE-01

Birouri P+8 cu ultimul nivel folosit la 29,5 m: este clădire înaltă și ce echipare rezultă?

Da: 28 m < 29,5 m < 45 m, deci clădirea este înaltă. Rezultă aviz și autorizație indiferent de arie și echipare completă: hidranți interiori și exteriori, coloane uscate, sprinklere pe toată clădirea, detectare cu acoperire totală, suprapresiune în casele de scări și evacuarea fumului din circulații, iluminat de siguranță 3 h, DDR, paratrăsnet și serviciu privat SU tip P1.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-IE-02

Comerț de 800 m² la parter și 20 de apartamente la etaje: ce se avizează și ce echipare rezultă?

Spațiul comercial se supune avizării și autorizării (≥ 600 m², deci și peste pragul de 200 m² din clădirile de locuit); criteriul general de clădire mixtă ≥ 1.000 m² nu se aplică, pentru că spațiul are categorie proprie. Comerțul primește hidranți interiori, detectare cu acoperire totală, iluminat de securitate cu autonomie 3 h și DDR; nu rezultă hidranți exteriori sau sprinklere, iar evacuarea fumului depinde de capacitate.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-IE-03

Școală gimnazială P+2, 1.800 m², 320 de elevi: hidranți, detectare, iluminat, stingătoare?

Școala se supune avizării și autorizării (învățământ peste 600 m²). Rezultă hidranți interiori și exteriori (peste 200 de persoane, dar și 650 m² construiți pe 3 niveluri), detectare cu acoperire totală (peste 200 de persoane), iluminat de securitate pentru evacuare cu autonomie 3 h, DDR și cel puțin 8 stingătoare; sprinklerele și coloanele uscate nu rezultă.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-IE-04

Depozit închis de 1.500 m², 600 MJ/m², risc mijlociu: hidranți, detectare, sprinklere?

Depozitul se supune avizării și autorizării (≥ 600 m²). Pragurile din P118-1/2025 (peste 600 m² și peste 105 MJ/m²; peste 3.000 m³) impun hidranți interiori, hidranți exteriori, detectare și evacuarea fumului, chiar la risc mijlociu. Sprinklerele nu sunt obligatorii: la depozitare pragul este de 840 MJ/m².

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-IE-05

Hotel P+3 cu 30 de camere și 60 de locuri: ce încadrare și ce echipare rezultă?

Hotelul se supune avizării și autorizării (peste 8 camere și peste 16 locuri). Rezultă detectare cu acoperire totală (cel puțin 25 de camere), hidranți interiori (peste 50 de locuri), iluminat de securitate cu autonomie 3 h, DDR și AFDD în camere. Hidranții exteriori nu rezultă (sub 100 de locuri, aria construită sub 600 m²), iar cadrul tehnic angajat nu e obligatoriu (sub 200 de locuri): atribuțiile se îndeplinesc prin persoană desemnată sau prin contract.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-IE-06

Control și exploatare

Detectarea din hotel nu funcționează de 3 zile: ce trebuia făcut și ce se întâmplă cu autorizația?

Administratorul trebuia să informeze inspectoratul în cel mult 24 de ore, să dispună în scris măsuri alternative și, dacă hotelul intră în criteriile hotărârii Guvernului privind încălcarea gravă, să suspende activitatea după 72 de ore sau să ceară prelungirea termenului până la 30 de zile. Pentru că obligațiile nu au fost îndeplinite, valabilitatea autorizației se suspendă până la repunerea în funcțiune, cel mult 30 de zile, prelungibil de inspectorat până la 90; după depășirea termenelor autorizația își pierde valabilitatea.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-CE-01

Stingătoarele unei firme nu au mai fost verificate de 2 ani: ce prevede OMAI 135/2023 și ce riscă firma?

După expirarea garanției, stingătoarele se verifică de persoane atestate la cel mult 12 luni, iar reîncărcarea se face cel târziu la 3 ani de la ultima reîncărcare; în plus, persoana desemnată trebuie să facă controale cel puțin lunare, consemnate în registru. Firma a încălcat obligația administratorului de a asigura verificarea mijloacelor de apărare cu persoane autorizate, sancționată cu amendă de la 2.500 la 5.000 lei.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-CE-02

Firmă cu 60 de angajați și risc mijlociu de incendiu: angajează cadru tehnic sau poate externaliza?

Da, este obligat să angajeze cel puțin un cadru tehnic: desfășoară activitate cu risc mediu (mijlociu) de incendiu și are peste 50 de angajați. Contractul cu o persoană autorizată este permis doar celor care nu se încadrează în criterii. Administratorul emite dispoziția de organizare, numirea cadrului tehnic, instrucțiunile pe locuri de muncă, reglementarea focului deschis și a fumatului și organizarea instruirii.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-CE-03

Sudură într-un depozit în funcțiune: cine emite permisul de lucru cu foc, ce conține și cine supraveghează?

Sudura în depozite este interzisă până la luarea măsurilor: îndepărtarea sau protejarea materialelor combustibile, ventilare, dotarea locului cu mijloace de stingere. Lucrarea se face numai pe baza permisului de lucru cu foc, emis de o persoană nominalizată de administrator, valabil o singură zi, cu supravegherea permanentă a lucrării și controlul ulterior asigurat de șeful sectorului.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-CE-04

Spital cu paturi: cât de des facem exerciții de evacuare și instruire și cine participă?

Exercițiile de evacuare și de acțiune în caz de incendiu se fac cel puțin o dată la 3 luni, numai cu personalul unității (inclusiv studenți, cursanți, practicanți și voluntari), iar cel puțin o dată pe an în prezența unui delegat al inspectoratului. Instruirea periodică se face la intervalele din OMAI 712/2005 (cel puțin la 3–6 luni pentru personalul din instituții publice), cu instruire specifică privind evacuarea pacienților. Spitalul are peste 100 de paturi, deci angajează cadru tehnic.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-CE-05

Fumatul la primărie și în restaurant: unde e interzis, ce se amenajează și ce se afișează?

Fumatul este interzis în toate spațiile publice închise și în spațiile închise de la locul de muncă; terasa acoperită și delimitată de doi pereți este spațiu public închis, deci nu poate fi loc de fumat. Locul de fumat se poate amenaja doar în exterior, la distanțele din Normele generale (aici peste 10 m de magazia de lemne), cu scrumiere, instrucțiuni afișate, mijloace de stingere și indicatorul „LOC PENTRU FUMAT”. Fiecare unitate emite dispoziția scrisă de reglementare a fumatului și regulamentul intern, iar spațiile închise se marchează cu „Fumatul interzis”.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-CE-06

Foc de artificii la festivalul orașului, în aer liber: cine cere acordul ISU, în ce condiții și cine răspunde?

Acordul pentru jocul de artificii se solicită în scris inspectoratului de persoana autorizată să execute jocul, nu de organizator, pe baza cererii, tabelului cu produsele, declarației privind măsurile de prevenire și intervenție, planului de situație 1:500 și acordului administrației publice locale. Termenul de emitere este de cel mult 10 zile de la documentația completă, iar acordul e valabil doar la data, ora și locul stabilite. Firma răspunde de măsurile declarate în perimetrul de siguranță, organizatorul de măsurile din amenajarea temporară, iar primarul asigură controlul la manifestările publice.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-CE-07

Protecție civilă la UAT

Comună cu 3.500 de locuitori: trebuie SVSU, de ce tip, cu ce componență și ce documente?

Da. Consiliul local are obligația să constituie serviciul voluntar, pentru că în localitate nu funcționează un serviciu profesionist. Tipul se stabilește după gospodării, nu după locuitori: 1.350 de gospodării înseamnă serviciu de tip V2, cu șef serviciu angajat, compartiment pentru prevenire și o grupă de intervenție cu autospecială de stingere cu apă și spumă, disponibilă 24 de ore din 24. Se adoptă HCL de înființare și ROF, se desemnează șeful cu avizul inspectoratului și se obțin simultan avizul de înființare și cel pentru sectorul de competență.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-01

Consiliul local trebuie să aprobe PAAR: cine îl întocmește, ce cuprinde, cine îl avizează și când se actualizează?

PAAR se întocmește de comitetul local pentru situații de urgență, primarul asigurând condițiile de elaborare (consiliul local poate comanda studii de specialitate), și se aprobă prin hotărâre a consiliului local, care stabilește resursele și îl transmite inspectoratului. Sursele nu prevăd un aviz ISU pentru PAAR local: inspectoratul întocmește schema cu riscurile teritoriale, pe care se sprijină planul. PAAR se aprobă în cel mult 60 de zile de la aprobarea schemei și se actualizează la începutul fiecărui an sau la apariția unor riscuri noi.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-02

Clădire nouă de birouri cu subsol, 2.400 m²: este obligatoriu adăpostul de protecție civilă și ce aviz trebuie?

Da. Clădirile noi prevăzute cu subsol, cu destinația de birouri și aria desfășurată de cel puțin 600 m², trebuie să aibă adăpost de protecție civilă, indiferent de forma de proprietate. Adăpostul se realizează exclusiv pe baza avizului de protecție civilă, obținut în procedura de autorizare a construirii și depus simultan cu cererea pentru avizul de securitate la incendiu (clădirea de birouri peste 600 m² intră și sub HG 571/2016). După recepție se solicită autorizația de protecție civilă.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-03

Avertizarea populației la inundații într-o comună: sirene, alte mijloace, cine răspunde și ce documente trebuie?

Înștiințarea vine de la inspectorat, dar avertizarea și alarmarea populației revin autorităților locale: primarul, ca președinte al comitetului local, asigură mijloacele, stabilește responsabilitățile, dispune avertizarea și transmiterea semnalului „alarmă la dezastre”. Sirenele se dimensionează prin studiu de audibilitate, iar unde lipsesc se folosesc toate mijloacele existente (clopote, sirene mobile, mesaje prin radio local, membrii comitetului, SVSU). Comuna trebuie să aibă planul local de apărare împotriva inundațiilor, schema de avertizare-alarmare și planul de evacuare, cu extrase și semnificațiile codurilor afișate public.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-04

Evacuarea populației după un cutremur: cine face planul de evacuare al localității, ce cuprinde și cum se exersează?

Planul de evacuare al UAT se întocmește de personalul cu atribuții în domeniu, se avizează de vicepreședintele comitetului local și de șeful inspectoratului județean și se aprobă de președintele comitetului (primarul); se actualizează la modificări în structura populației și a instituțiilor. Trecerea la evacuare se hotărăște de primar sau de prefect, la propunerea comitetului, iar primarul conduce acțiunile de evacuare. Exercițiile se planifică în planul de pregătire aprobat de primar și se desfășoară periodic, inclusiv exerciții de alarmare publică.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-05

Proiectare și instalații

Hală de producție parter de 2.000 m², 900 MJ/m², necompartimentată: e obligatorie evacuarea fumului și cum o dimensionăm?

Da: hala are peste 36 m² și peste 105 MJ/m², deci sistemul de control al fumului este obligatoriu. Se poate realiza natural-organizat, cu trape certificate de cel puțin 1% din arie (circa 1,27%, adică 25 m², după metoda simplificată pentru 900 MJ/m²), sau mecanic, cu circa 1,27 m³/s la 100 m². În ambele variante se prevăd admisie de aer de cel puțin 75%, rezervor de fum de cel mult 2.000 m² și 60 m lungime, comandă automată și manuală.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-01

Birouri P+8 cu ultimul nivel la 29,5 m: cum protejăm la fum casele de scări de evacuare?

Clădirea este înaltă (28 m < 29,5 m < 45 m), deci soluția propusă nu este admisă. Accesul la fiecare scară se face numai prin încăperi tampon protejate, ventilate în suprapresiune, iar casele de scări se pun în suprapresiune (SPD după SR EN 12101-6 și -13): 30–80 Pa pe uși, cel puțin 1 m/s la ușa nivelului incendiat, gradient de cel puțin 5 Pa spre scară, alimentare din două surse și comandă de la detecție.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-02

Centru comercial P+2 cu „atrium” central acoperit: cum controlăm fumul în gol și pe galerii și cum se leagă de sprinklere și detecție?

Golul care leagă doar 3 niveluri nu este „atrium” în sensul P118-1/2025 (trebuie cel puțin 4 niveluri), dar centrul este comerț cu peste 200 de utilizatori și sală aglomerată. Sistemul de evacuare a fumului este deci obligatoriu în spațiile de vânzare și galerii. Se organizează rezervoare de fum cu ecrane: maximum 1.000/1.300 m² când fumul vine din magazinele adiacente, cu aria liberă de cel puțin 1% la tiraj natural; galeriile deschise spre gol se tratează prin evacuarea fumului. Sprinklerele (comerț ≥ 1.500 m² și ≥ 840 MJ/m²) intră primele, iar sistemul de fum pornește automat din detectarea cu acoperire totală.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-03

Școală P+2 cu 320 de elevi: sunt obligatorii hidranții interiori și cum îi dimensionăm?

Da: școala depășește 200 de persoane și are peste 600 m² construiți pe 3 niveluri. Instalația asigură un jet în fiecare punct, cu debitul de calcul de 2,1 l/s, pentru un timp teoretic de 10 minute. Dacă rețeaua publică nu garantează în scris debitul și presiunea, se prevede rezervor cu stație de pompare. Rezerva cumulează hidranții interiori (≈1,3 m³ pentru 10 minute) și hidranții exteriori obligatorii (10 l/s timp de 180 de minute, ≈108 m³).

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-04

Ansamblu de 6 blocuri P+4 racordat la rețeaua publică: ce hidranți exteriori, ce debit, câți și la ce distanțe?

Blocurile P+4 nu sunt în lista construcțiilor echipate obligatoriu cu hidranți exteriori proprii. Stingerea din exterior se asigură din hidranții rețelei publice, dimensionați pentru localitate: la 50.001–100.000 de locuitori, 2 incendii simultane și 35 l/s pe incendiu pentru clădiri cu peste 4 niveluri. Hidranții au câte 5 l/s, deci circa 7 trebuie să poată atinge fiecare bloc. Se amplasează la cel puțin 5 m de blocuri și la cel mult 6 m de carosabil în spațiile verzi. Dacă avizul operatorului arată că rețeaua nu asigură debitul și presiunea, se prevede rezervă de apă pentru incendiu sau extinderea rețelei.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-05

Magazin de 2.500 m² la parterul unei clădiri P+1: sunt obligatorii sprinklerele?

Aria nu mai este decisivă: magazinul depășește pragul de 1.500 m². Obligația depinde de densitatea sarcinii termice: de la 840 MJ/m² în sus, sprinklerele sunt obligatorii; sub această valoare nu sunt cerute de normativ, dar rămân obligatorii hidranții interiori și exteriori, detectarea și evacuarea fumului (peste 200 de utilizatori). Echiparea se judecă pe compartimentul de incendiu, deci calculul sarcinii termice și delimitarea compartimentului trebuie făcute înainte de proiectul de instalații.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-06

Centru rezidențial pentru vârstnici P+1 cu 40 de paturi: ce instalație de semnalizare, cu ce acoperire, transmitere și alimentare?

Instalația este obligatorie: centru de îngrijire și cazare a vârstnicilor cu peste 150 m². Acoperirea este totală, cu detectoare și declanșatoare manuale la cel mult 15 m de parcurs. Alarma se transmite întâi personalului, apoi pompierilor, printr-o legătură automată monitorizată, cu sunet de cel puțin 75 dB pentru trezire și semnal optic suplimentar. Alimentarea se face din rețea și din baterii pentru 48 h plus 30 min de alarmă (30 h în condițiile art. 4.3.3). Administratorul răspunde de întreținere prin firme autorizate și de obligațiile din Legea 307/2006, art. 19, la nefuncționare.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-07

Restaurant cu 200 de locuri: unde se prevede iluminatul de securitate, cât timp funcționează și cum se alimentează?

Sala de mese este sală aglomerată de categoria S2: are 200 de locuri plus personal, la o densitate sub 4 m²/persoană. De aceea se prevăd iluminat pentru evacuare pe toate căile, iluminat împotriva panicii în sală, iluminat local la echipamentele de securitate și iluminat pentru intervenții la tablouri și la comenzile de avarie. Durata minimă este de 3 h, nu de 1 h cât se cere pentru alimentația publică. Alimentarea se face din rețeaua publică și dintr-o sursă de securitate, locală (corpuri autonome) sau centrală, cu circuite executate după regulile I7.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-08

Parcaj subteran pe 2 niveluri cu 120 de locuri sub o clădire de birouri: ce fum, sprinklere, detecție, iluminat și compartimentare?

Parcajul intră sub NP 127, este de tip P2 și se supune avizării și autorizării. Sunt obligatorii: evacuarea fumului (natural-organizată, admisă la cel mult două niveluri, sau mecanică de 600 m³/h pe autoturism, cu sprinklere), sprinklere, perdele de drencere la rampă, hidranți interiori și exteriori, detecție cu butoane manuale și alarmare. Excepția de la sprinklere privește numai parcajele clădirilor de locuit. Parcajul se separă de birouri prin pereți EI 120 și planșee REI 120, cu încăperi tampon în suprapresiune. Iluminatul de siguranță se prevede pe căile de evacuare. NP 127 cere 60 de minute, iar I7, în forma actuală, cere 3 h pentru parcările subterane.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-09

Sală de spectacole cu 600 de locuri: câte căi de evacuare, ce lățimi, ce lungimi și ce uși?

Sala este aglomerată de categoria S1. Capacitatea de calcul este de 660 de utilizatori: 600 de locuri plus 10% personal. Fiind peste 600, sala trebuie să aibă cel puțin trei căi de evacuare. Rezultă 10 fluxuri în interiorul sălii (Uf = 70) și 14 fluxuri pe traseele de după ușile sălii (Uf = 50), majorate cu 25% la accesele principale ale publicului. Lungimile maxime sunt de 40 m până la ușa sălii și de 35 m / 20 m mai departe. Ușile se deschid spre exterior și au bară antipanică.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-10

Șarpantă din lemn la o casă de cultură și decoruri noi în sală: când e cerută ignifugarea, cine o face și ce documente rămân?

P118-1/2025 nu cere „ignifugare” ca atare, ci clase de reacție la foc. Lemnul masiv netratat are clasa D-s2,d0, iar la o clădire cu sală aglomerată de nivel III șarpanta trebuie să aibă minimum B-s2,d0, iar elementele decorative ale sălii minimum B-s1,d0. Ignifugarea devine astfel soluția prin care se ating aceste clase, cu clasificare dovedită pentru produsul tratat. Lucrarea o execută numai o persoană autorizată pentru ignifugare. Calitatea se certifică prin raport de încercare de la un laborator acreditat, pe baza epruvetelor pregătite în prezența beneficiarului, iar documentele se păstrează la dosarul construcției.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-11

Recepția instalației de semnalizare la o clădire nouă de birouri: cine proiectează, verifică și execută, ce probe se fac și ce acte trebuie pentru autorizație?

Instalația este obligatorie: clădire administrativă de peste 600 m². Proiectul îl întocmește o persoană autorizată pentru proiectarea sistemelor de semnalizare. Documentația se verifică de un verificator de proiecte atestat la cerința securitate la incendiu, altul decât proiectantul. Execuția o face o persoană autorizată pentru instalare, sub controlul responsabilului tehnic cu execuția și al dirigintelui de șantier. Persoana de configurare face probele, apoi comisia de recepție verifică documentația, conformitatea și funcționarea, inclusiv interfețele. Autorizația se cere numai după recepția admisă și remedierea neconformităților, pe baza documentelor din anexa nr. 12 la OMAI 180/2022.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PI-12

Obiective speciale

Depozit cu 60 t de solvenți inflamabili și 30 t de gaze inflamabile: intră sub Legea SEVESO și ce obligații are operatorul?

Gazele inflamabile depășesc singure pragul de nivel inferior pentru P2 (10 t), iar suma pentru nivelul superior este 30/50 + 60/50.000 ≈ 0,60 < 1, deci amplasamentul este de nivel inferior. Operatorul desemnează un responsabil cu managementul securității, notifică APM înainte de autorizația de construire, elaborează PPAM și pune la dispoziția publicului informațiile din anexa 6; raportul de securitate, planul de urgență internă și informațiile pentru planul de urgență externă sunt obligații numai ale nivelului superior. Independent de SEVESO, hala (≥ 600 m²) și depozitul de butelii de capacitate mare necesită aviz și autorizație de securitate la incendiu, iar scenariul prezintă cantitățile clasificate după Legea 59/2016.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-01

Benzinărie nouă cu insulă GPL în localitate: ce aviz, ce distanțe și ce dotare, și când poate primăria emite acordul de funcționare?

Este o stație mixtă, deci necesită aviz și autorizație de securitate la incendiu, cu plan de zonare Ex în documentație. Partea de benzine și motorine se proiectează după NP 004 (distanțe din tabelele 4.5–4.8, zone Ex, hidrant exterior de 5 l/s la cel mult 120 m, stingătoarele din art. 7.6), iar instalația GPL după NP 037/1999, la care NP 004 trimite expres. Primăria emite acordul de funcționare numai după autorizația de securitate la incendiu.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-02

Cort de 400 m² pentru o nuntă cu 300 de invitați: ce cere RTC 2, trebuie autorizație ISU și ce e interzis înăuntru?

Cortul nu este sală aglomerată (RTC 2, pct. 1.3), deci nu intră la aviz. Cu 300 de invitați așezați pe scaune, cortul intră însă la autorizare ca amenajare temporară în aer liber pentru spectacole sau întruniri cu cel puțin 200 de locuri pe scaune (HG 571/2016, anexa 2, pct. II lit. a)): actul nu exceptează evenimentele private, iar încadrarea nunții ca „întrunire” este o interpretare a platformei, de confirmat cu inspectoratul (decizie validată). Se aplică integral RTC 2 și OMAI 14/2009. Cu 330 de persoane (inclusiv sporul de personal), cortul are două ieșiri de câte 2,50 m, cale de evacuare de cel mult 40 m, membrană C-s2,d0, pardoseală A2fl, iluminat de securitate și două stingătoare 21A. În cort nu se admit foc deschis și articole pirotehnice, iar artificiile se trag la cel puțin 30 m.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-03

Festival pe stadionul orașului, cu 5.000 de spectatori, scenă și tribună temporară: cine răspunde, ce acte trebuie și cum se ține evidența publicului?

Tribuna temporară de 800 de locuri pe scaune cere autorizație de securitate la incendiu (HG 571/2016, anexa 2, pct. II lit. a)), separat de autorizația stadionului. Organizatorul răspunde de măsurile din OMAI 14/2009 (contract cu deținătorul, personal PSI, acces pe cel puțin două laturi, căi de evacuare, dotare, mesaje de alarmare preînregistrate) și, fiind un stadion cu spectacol, de contorizarea permanentă a publicului (Legea 307/2006, art. 19 alin. (1) lit. r^5)). Primarul asigură controlul pe timpul manifestării, iar intervenția se acoperă prin serviciul privat de tip P1 al administratorului (obligatoriu la spectacole cu peste 600 de persoane, OMAI 51/2024, art. 36 alin. (1) lit. d)), propriu sau prin contract (decizie validată).

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-04

Biserică de lemn monument istoric clasat: ce e obligatoriu și ce e doar recomandat la refacerea instalației electrice și la paratrăsnet?

La monumentul clasat, prevederile P118-1/2025 au caracter de recomandare: se realizează doar măsurile de îmbunătățire posibile, care nu afectează monumentul, stabilite prin expertiză tehnică la cerința securitate la incendiu, eventual cu evaluarea riscului de incendiu. Normativul I7/2011 impune însă DDR și AFDD (construcție din lemn, monument de grupa A) și protecție la trăsnet, cu soluția convenită cu forurile de specialitate. Cu 120 m², biserica nu intră la aviz și autorizație ISU (pragul este de peste 200 m²), dar regulile din OMAI 28/2009 privind lumânările, soba și instalația electrică se aplică integral.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-05

Spital construit în 1970, în funcțiune fără autorizație de securitate la incendiu: cum intră în legalitate și ce facem până atunci?

Spitalul cu spitalizare continuă se supune avizării și autorizării indiferent de suprafață, iar funcționarea fără autorizație este contravenție. Se face o expertiză tehnică a performanțelor nedovedite, se proiectează lucrările după P118-1/2025, capitolul 9 și anexa 10 (elementele de construcție după reglementările de la data realizării, instalațiile după cele în vigoare, cu măsuri alternative unde conformarea nu e posibilă), se obține avizul pentru lucrări, apoi autorizația. Până atunci, conducătorul aplică integral OMAI 146/2013 (etichete de mobilitate, planuri pe ușile saloanelor, evacuare repartizată nominal, exerciții trimestriale) și informează publicul despre lipsa autorizației.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-06

Fermă de 300 de vaci, cu fânar de paie și fân: aviz ISU, AFDD, paratrăsnet și regulile pentru furaje și lucrul cu foc

Grajdurile închise de peste 600 m² arie construită se supun avizării și autorizării (fânarul este exceptat), iar extinderea începe numai după aviz. În grajduri sunt obligatorii AFDD pe circuitele finale de cel mult 32 A; paratrăsnetul este obligatoriu după I7/2011 la grajdurile cu peste 200 de capete sau cu peste 100 în zone cu Nk > 30 (la toate adăposturile de animale mari rămâne bună practică – normele MADR care îl cereau au fost abrogate în 2020). Fânarul se amplasează la distanță de siguranță față de grajd (bună practică: 20–30 m, cu acces pe două laturi), iar sudura se face numai după evacuarea sau protejarea furajelor și pe bază de permis de lucru cu foc.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-07

Agricultorul vrea să ardă 25 ha de miriște și resturile din livadă: are voie, ce permis îi trebuie și ce riscă?

În perioadele de caniculă și secetă prelungită arderea miriștii, a vegetației uscate și a resturilor vegetale este interzisă, deci acum nu se poate arde. După încetarea acestor condiții (și dacă prefectul nu a interzis arderea prin ordin), agricultorul arde numai cu permis de lucru cu foc emis prin grija primarului, cu informarea SVSU (nu a inspectoratului), pe parcele de cel mult 10 ha izolate prin fâșii arate, fără vânt, pe timp de zi, cu plug, cisternă cu apă și personal de supraveghere. Arderea fără permis și fără măsuri împotriva propagării se sancționează cu amendă de la 1.000 la 2.500 lei.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-08

Service auto cu cabină de vopsire: zone Ex, electricitate statică, instalația electrică și unde ținem vopselele și diluanții?

Cu 480 m², hala nu intră la aviz și autorizație (pragul pentru producție sau depozitare închisă este de 600 m²), dar regulile din OMAI 211/2010 se aplică integral. Cabina trebuie să fie incombustibilă, cu perdele de apă și filtru umed, ventilația interblocată cu aerul comprimat al pistolului și pusă în funcțiune cu 10 minute înainte și oprită la 15 minute după lucru; zonele Ex se delimitează în proiect, iar echipamentele, instalația electrică și legările la pământ (sub 10^6 ohmi) se aleg pentru acestea. Vopselele și diluanții stau numai în încăperea special amenajată, în recipiente metalice închise, iar în atelier se aduce doar necesarul pentru un schimb.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-09

Birouri cu panouri fotovoltaice pe terasă și 20 de stații de încărcare în parcajul subteran: ce cere P118-1/2025, câte stații admite NP 127 și cum se deconectează la intervenție?

Hidroizolația de sub panouri trebuie să aibă cel puțin BROOF(T3) (nivel I, h ≤ 28 m), cu perimetru liber de 1 m, 2,5 m în jurul trapelor și luminatoarelor, 4 m față de pereții antifoc și grupări de cel mult 40 × 40 m; încăperea invertoarelor are REI 180/REI 90 și uși EI2 90-C3S200. NP 127 (art. 140) limitează la 3 echipamentele și bornele de reîncărcare pe parcaj, dar nu limitează prizele pentru autoturismele cu încărcător intern, în timp ce OMAI 262/2010 (art. 89) permite încărcarea autovehiculelor electrice fără limită numerică: pe platformă se aplică limita din NP 127 (decizie validată), deci cele 20 de stații depășesc plafonul de 3 borne; mai multe puncte de încărcare se admit numai ca prize pentru încărcătorul intern (art. 140 alin. (2)); la un parcaj nou depășirea este neconformitate și nu se acceptă prin scenariu, iar la extinderea, modernizarea sau reabilitarea unui parcaj existent se acceptă numai cu justificarea imposibilității și cu măsuri alternative prevăzute prin proiect (NP 127, art. 3; decizie validată). Pentru intervenție, partea de c.c. rămâne sub tensiune după deconectarea pe c.a., deci se prevăd separator de sarcină, întreruptor general accesibil, marcare și etichete de avertizare.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-10

Internat de liceu P+3 cu 120 de elevi cazați: cum se asigură evacuarea pe timpul nopții, ce detecție și ce AFDD se cer și cum se fac exercițiile?

Internatul aferent unui liceu, de peste 600 m², se supune avizării și autorizării și se proiectează ca o clădire de învățământ: două căi de evacuare, case de scări închise cu control al fumului, dormitoare delimitate EI, detecție cu acoperire totală, hidranți interiori și exteriori, iluminat de securitate pentru evacuare cu autonomie de 3 h și AFDD pe toate circuitele finale de c.a. de cel mult 32 A din dormitoare. Pe timpul nopții, conducătorul liceului nominalizează personalul care alarmează și evacuează elevii, ține ușile de pe căile de evacuare neîncuiate, afișează planul de evacuare pe interiorul ușii fiecărui dormitor și organizează exerciții de evacuare planificate și inopinate, consemnate în registru.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-11

Hală de depozitare de 6.000 m² cu rafturi paletizate de 10 m: un singur compartiment, ce sprinklere, câtă evacuare a fumului și trebuie SPSU sau cadru tehnic?

Cu 1.500 MJ/m² hala are risc mare de incendiu; la nivelul III aria admisă pentru parter este de 5.500 m², deci cei 6.000 m² sunt admiși ca un singur compartiment numai cu majorarea pentru stingere automată (sau pentru detecție cu acoperire totală), ambele fiind oricum obligatorii. Sprinklerele sunt obligatorii, iar rafturile de 10 m depășesc înălțimea protejabilă numai de sub acoperiș, deci se prevăd sprinklere de raft; se adaugă hidranți interiori și exteriori, detecție cu acoperire totală, evacuarea fumului cu trape automate de cel puțin 1% din pardoseală (60 m²) și lungimi de evacuare de cel mult 80 m. SPSU nu este obligatoriu sub 10.000 m² cu risc mare însumați în același sector de competență, dar operatorul trebuie să angajeze un cadru tehnic (risc mare și peste 50 de angajați).

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-OS-12

Protecție civilă la operatori și instituții

Fabrică cu 180 de salariați și instalație frigorifică cu amoniac: cine o clasifică din punctul de vedere al protecției civile și ce obligații decurg?

Operatorul pune la dispoziția ISU datele și analiza de risc; ISU propune încadrarea după criteriile din HG 642/2005 (aici, cel mai probabil, accident chimic și cutremur), iar catalogul local se aprobă la nivel județean (prefect / CJSU) și se comunică operatorului. Clasificarea atrage obligațiile din Legea 481/2004, art. 28: personal de specialitate în protecția civilă (fără calitate de funcționar public la o societate), celulă de urgență constituită pe timpul situațiilor de urgență, plan de evacuare în situații de urgență avizat de ISU și aprobat de președintele CLSU, alarmarea populației din zona de risc și înștiințarea autorităților. Separat, operatorul angajează un cadru tehnic PSI (risc mijlociu și peste 50 de angajați).

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-06

Celula de urgență a operatorului: cine o conduce, din cine e formată, când se activează și cum lucrează cu comitetul local?

Celula de urgență are temei în OUG 21/2004, art. 45 alin. (1): se constituie pe timpul situațiilor de urgență de operatorii periclitați sau afectați și conlucrează cu structurile sistemului național; HG 1491/2004 reglementează doar comitetele și centrele operative, deci componența și atribuțiile detaliate se stabilesc prin decizia conducătorului. O conduce conducătorul operatorului (care conduce protecția civilă la nivelul său), secretariatul tehnic îl asigură personalul de specialitate, iar atribuțiile decurg din obligațiile Legii 481/2004, art. 28. Legătura cu CLSU se face prin conducătorul operatorului, membru al comitetului.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-07

Bloc nou cu subsol și sediu nou de primărie: când este obligatoriu adăpostul de protecție civilă și cum se avizează?

La bloc adăpostul este obligatoriu: clădire nouă cu subsol, de locuit colectivă, cu aria desfășurată de cel puțin 600 m². La primărie nu este obligatoriu doar pentru că nu are subsol; dacă proiectul ar prevedea subsol, s-ar încadra la sediile autorităților locale ≥ 600 m². Adăpostul se realizează numai pe baza avizului de protecție civilă emis de ISU în procedura de autorizare a construirii, iar după recepție se cere autorizația de protecție civilă. Pe timp de pace spațiul poate avea altă destinație, cu eliberare în cel mult 24 de ore și cu informarea prealabilă a centrului operațional.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-08

Depozit SEVESO de GPL lângă o comună cu sirene vechi: cine instalează, întreține, testează și acționează sirenele, și cine plătește?

Operatorul sursă de risc asigură și finanțează mijloacele de alarmare pentru populația din zonele potențial afectate, dimensionate prin studiu de audibilitate avizat de IGSU, cu centrală de alarmare în dispecerat care poate fi acționată obligatoriu și din centrul operațional județean; comuna își finanțează sistemul propriu, la propunerea ISU. Acționarea se face cu aprobarea primarului sau a conducătorului operatorului, iar la pericol iminent operatorul alarmează imediat și informează ulterior ISU. Actele din bibliotecă cer verificarea periodică prin antrenamente și exerciții, fără o periodicitate fixă pentru testarea sirenelor; pentru SEVESO, PUI și PUE conțin alarmarea populației și se testează la cel mult 3 ani.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-09

Școala gimnazială din zona inundabilă: ce plan de evacuare în situații de urgență trebuie să aibă, cine îl aprobă și prin ce diferă de planul de evacuare la incendiu?

Școala are nevoie de trei lucruri distincte: planul de evacuare în situații de urgență după OMAI 1184/2006 (text și anexe grafice, pe riscul de inundație, avizat de șeful ISU și aprobat de primar, ca președinte al CLSU), planurile de evacuare în caz de incendiu după OMAI 163/2007 (schițe afișate pe niveluri) și datele pentru planul de evacuare/primire în conflict armat, pe care școala nu îl întocmește singură, deoarece planurile locale le întocmește ISU și le aprobă primarul. Pentru exercițiile de evacuare în situații de urgență niciun act nu fixează o frecvență; un exercițiu semestrial este bună practică.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-10

Măști pentru salariați și pentru vecinii unui operator cu clor: cine le cumpără, câte, ce tip și cum se păstrează?

Operatorul, ca obiectiv sursă de risc, asigură și finanțează mijloace filtrante sau filtrant-sorbante pentru toți locuitorii din zona de planificare la urgență (100%), pentru 10% din angajații instituțiilor aflate în zonă (școală, magazin), pentru salariații proprii (gratuit) și, complet, pentru forțele de intervenție specializate chemate în sprijin; locuitorii din afara zonei și le procură singuri. Tipul se alege după substanță, iar operatorul organizează distribuirea, prevede anual fonduri pentru menținerea în stare de operativitate și ține evidența și verificarea periodică; HG 501/2005 nu detaliază depozitarea.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-11

Servicii pentru situații de urgență

Hală de 12.000 m² și depozit de 4.500 m² cu risc mare: SPSU propriu sau contractat, de ce tip și ce activitate de prevenire face?

Suprafețele cu risc mare din același sector de competență se însumează (16.500 m²), deci operatorul are obligația unui serviciu de tip P1, fără autospecială: șef serviciu, compartiment pentru prevenire cu cel puțin 2 specialiști și echipe specializate de minimum 3 persoane pe tură. Obligația se poate îndeplini și prin contract cu un serviciu privat (societate prestatoare, obligatoriu de tip P3), care obține avizul pentru sector în 30 de zile. Activitatea de prevenire a serviciului se face după OMAI 160/2007 (grafic de control, control semestrial, rond zilnic, supraveghere), iar cadrul tehnic PSI rămâne obligatoriu separat, după OMAI 106/2007.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-12

Primar nou după alegeri: cum se reconstituie comitetul local și centrul operativ și cine aprobă și actualizează PAAR-ul?

CLSU se constituie prin dispoziția primarului, cu avizul prefectului: președinte primarul, vicepreședinte un viceprimar, membri secretarul și reprezentanții instituțiilor și operatorilor relevanți, inclusiv conducătorul fabricii ca factor de risc. Comitetul se întrunește semestrial și ori de câte ori e nevoie, iar centrul operativ cu activitate temporară, constituit tot prin dispoziția primarului, îi asigură secretariatul tehnic. PAAR-ul îl întocmește CLSU, îl aprobă consiliul local, care îl transmite ISU, fără aviz ISU; se actualizează la fiecare început de an și la apariția unor riscuri noi, iar operatorii primesc extrase în partea care îi privește.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-13

Contravenții și căi de atac

Trei deficiențe la un control de prevenire într-un supermarket: ce trebuie să conțină procesul-verbal, când se poate da avertisment, cât se plătește și cum se contestă?

Se încheie un singur proces-verbal, cu mențiunile din OG 2/2001, art. 16 (inclusiv denumirea, sediul și datele de identificare ale persoanei juridice și obiecțiunile consemnate la „Alte mențiuni”); lipsa numelui agentului, a denumirii și sediului contravenientului, a faptei, a datei sau a semnăturii agentului atrage nulitatea. Faptele se încadrează distinct: planurile neafișate după HG 537/2007 (1.000–2.500 lei), instrucțiunile neelaborate după Legea 307/2006, art. 45 pct. III lit. e) (2.500–5.000 lei, fără avertisment), neparticiparea la exercițiu după Legea 481/2004 (50–100 lei). Jumătate din minim (1.775 lei în total) se poate plăti în 15 zile, iar plângerea se depune în 15 zile la judecătoria locului faptei sau la cea de la domiciliul ori sediul contravenientului (competență alternativă).

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-14

Hotel cu 60 de camere funcționează fără autorizație de securitate la incendiu: ce amendă, se oprește activitatea și ce trebuie afișat?

Punerea în funcțiune și continuarea funcționării fără autorizație se sancționează cu amendă de la 20.000 la 50.000 de lei, fără plata a jumătate din minim; avertismentul este posibil doar pentru că măsurile de apărare împotriva incendiilor sunt pe deplin realizate și funcționale. Oprirea funcționării nu decurge automat din lipsa autorizației: ea se aplică, cu sigiliu, doar la încălcarea gravă a cerinței de securitate la incendiu, după criteriile din HG 915/2015, sau în celelalte cazuri din art. 45 pct. VI; Ordinul MMAP/MAI 91/2021 privește numai amplasamentele SEVESO și nu se aplică hotelului. Separat, lipsa informării publicului pe site-urile proprii se sancționează cu 2.500–5.000 de lei, iar beneficiarul trebuie să depună imediat cererea de autorizare.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-15

Fabrică clasificată fără plan de evacuare, cu sirenă defectă și angajați neinstruiți: ce fapte se rețin, ce amenzi și cum trebuia făcută instruirea?

Se încheie un singur proces-verbal pentru trei fapte: neîntocmirea planului de evacuare (OUG 21/2004, art. 37 lit. e), 2.000–3.000 lei), nemenținerea în stare de operativitate a mijloacelor tehnice de alarmare (Legea 481/2004, art. 75 lit. e), 2.000–5.000 lei) și neorganizarea instruirii (HG 537/2007, art. 1 pct. 4 lit. k), 2.500–5.000 lei), cu plata a jumătate din minim (3.250 lei) în 15 zile. Instruirea este obligatorie pentru orice angajator și se face după OMAI 712/2005: introductiv general (minimum 8 ore, grupe de cel mult 20), specific locului de muncă (minimum 8 ore), periodic (minimum 2 ore, la intervale de 1–6 luni după categorie) și celelalte tipuri, consemnate în fișa individuală.

Pas cu pas, cu temeiul fiecărui pas – SC-PC-16

Despre platformă

Ce este forma de referință a unui act pe FOCNORM.RO?

Forma de referință este cea publicată în Monitorul Oficial. Textele consolidate din bibliotecă arată data consolidării și modificările cunoscute; la fiecare act sunt trecute publicarea și ultima verificare.

Mai mult

Ce înseamnă „decizie validată”?

Unele prevederi au nevoie de o regulă de aplicare (de exemplu, când două texte se contrazic). Deciziile validate sunt publicate în registrul deciziilor, cu data și temeiul, și apar și la articolul la care se referă.

Mai mult

Unde se păstrează datele introduse în instrumente?

Calculatoarele, generatorul de scenariu, autoverificarea, modelele completabile, autoevaluarea, scadențele și registrul păstrează datele numai în browserul dumneavoastră. Nimic nu este trimis pe server; pentru mutarea pe alt calculator folosiți copia JSON.

Mai mult

Țin rezultatele instrumentelor loc de aviz, autorizație sau verificare de proiect?

Nu. Instrumentele aplică regulile validate ale platformei și arată temeiul fiecărui rezultat, dar nu înlocuiesc verificarea proiectului de către verificatorul atestat, avizul, autorizația sau controlul inspectoratului.

Mai mult

Ce fac dacă găsesc o eroare?

Folosiți „Semnalați o eroare” de pe pagină sau de la articol: mesajul pleacă precompletat cu adresa exactă. Corecturile apar în „Noutăți legislative” când privesc textul actelor.

Mai mult

Răspunsurile sunt exemple de aplicare a legislației publicate; nu țin loc de aviz, autorizație sau interpretare oficială. Pentru o situație concretă, citiți studiul de caz și articolele indicate.