Cum sunt aplicate textele neclare sau contradictorii
Acolo unde două acte spun lucruri diferite sau un text permite mai multe lecturi, platforma aplică regulile de mai jos în calculator, în registru, în modele, în studiile de caz și în listele de verificare. Ele nu sunt interpretări oficiale. Registrul are 250 de decizii publice (DEC-001…), fiecare cu temei, data validării și locul aplicării; fiecare decizie se reevaluează când legislația se schimbă.
| ID | Subiect | Regula aplicată pe platformă | Temei · unde se aplică |
|---|---|---|---|
| Cadrul general | |||
| DEC-001 | Normativul de bază | P118-1/2025 a înlocuit P118/1999; trimiterile vechi la P118/1999, inclusiv din normativele pe destinații, se citesc la P118-1/2025. | Ord. MDLPA 267/2025 toate paginile · 04.10.2026 |
| DEC-002 | Legea 50/1991 și Legea 10/1995 | Trimiterile la ele se citesc la Codul amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor (Legea 10/1995 rămâne doar cu art. 10 și 41). | L 169/2026, art. 583 bibliotecă, registru, ghiduri · 01.10.2026 |
| DEC-003 | Ierarhia surselor | 1) textul publicat în MO; 2) precizările Comisiei Tehnice IGSU–MDLPA (marcate „nepublicat în MO”); 3) deciziile platformei; 4) bunele practici – acestea nu produc niciodată neconformități. | — bază de reguli, analiza AI, asistent · 08.10.2026 |
| DEC-004 | Regula specială prevalează | Când două prevederi ale aceluiași act se contrazic, se aplică regula specială (destinație, element, situație); valoarea mai severă se aplică numai când nu se poate stabili care regulă e specială; contradicția se semnalează întotdeauna. | — liste Cc/Ci/DOS, analiza AI · 08.10.2026 |
| DEC-006 | Instrumentele asistate | Listele de verificare și propunerile AI sunt opționale: ajută, nu impun; concluzia (se acceptă / se returnează) o alege întotdeauna verificatorul; punctele deschise atenționează, nu blochează semnarea. | HG 925/1995; L 169/2026, art. 441–445 prototip – verificator, analiza AI · 08.10.2026 |
| DEC-130 | Valori exact la prag | Când textul nu precizează în ce rând sau caz intră o valoare egală cu pragul, se aplică varianta mai puțin severă; excepție: 66 °C la apa pulverizată (art. 8.29 P118-2) – verificare manuală. | P118-1/2025; P118-2/2013 reguli executabile, analiza AI · 09.10.2026 |
| DEC-226 | Reguli din documente – lipsa informației | Când asistentul nu găsește în document informația cerută de o regulă de prezență, rezultatul este „posibilă lipsă – de confirmat”, nu neconformitate; verificatorul decide (informația poate fi într-o piesă neîncărcată). | OMAI 180/2022; P118-1, P118-2, P118-3, I7 analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-227 | Reguli de apreciere tehnică | Se trimit asistentului AI, care dă un rezultat orientativ „de apreciat” cu argumente citate; nu devin niciodată neconformitate fără decizia verificatorului. | — analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-228 | Documente lungi și raportul de verificare | Documentele mari se împart automat pe capitole; în raportul de verificare intră neconformitățile confirmate, lipsurile confirmate ca observații și numărul rezultatelor conforme, cu anexă opțională a tuturor rezultatelor citate. | — analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-229 | Pragul de acceptare a asistentului AI | Asistentul se folosește pentru o grupă de reguli numai după ce, pe documente de test, are acord de cel puțin 90% cu răspunsurile așteptate și nicio neconformitate falsă cu încredere mare; grupele sub prag rămân manuale. | — analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-230 | Etalonul pilotului corectat după verificare | Când asistentul AI semnalează o lipsă reală din documentul de test, pe care etalonul o omisese, etalonul se corectează numai cu decizia comitetului tehnic, iar scorul se raportează înainte și după corectare. | — validarea asistentului AI · 13.10.2026 |
| DEC-231 | Element omis dintr-o piesă prezentă | Dacă documentul tratează subiectul, dar omite un element enumerat de regulă sau o rubrică/coloană obligatorie a unui formular-tip (cerere, opis, listă), rezultatul este „neconform”; un document care lipsește cu totul din dosar rămâne „posibilă lipsă – de confirmat”. | OMAI nr. 180/2022, anexele nr. 3, 11, 19 analiza proiectului · 14.10.2026 |
| DEC-232 | Evaluarea riscului R3 | Riscul R3 (pierderi de patrimoniu cultural) se cere numai la construcțiile care sunt monumente sau adăpostesc bunuri de patrimoniu cultural; la celelalte, lipsa evaluării R3 nu este o omisiune. | Normativul I7/2011, art. 6.2.1 analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-233 | Filtrul pe model al regulilor de document | O regulă se trimite asistentului dacă modelul arată că se aplică sau dacă lipsesc date pentru condiție; regulile de dosar se filtrează după obiectul dosarului (construcție, amenajare temporară, rețea de apă la platformă industrială, instalație de stingere, instalație de detectare, stație de carburanți, sistem GPL). | OMAI nr. 180/2022, anexele nr. 6 și 12 analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-234 | Recomandări de apreciat | La prevederile cu caracter de recomandare care cer apreciere tehnică, asistentul răspunde „de apreciat”; o abatere apare ca „recomandare neurmată”, niciodată ca neconformitate. | — analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-235 | Scenariul complet și cazurile de autorizare | Scenariul complet depus la aviz satisface cerința de scenariu preliminar; regula privind „celelalte cazuri” de la autorizare nu se aplică construcțiilor nepuse în funcțiune. | OMAI nr. 180/2022, anexa nr. 6, art. 17 analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-236 | Apeluri comasate pe document | Regulile care privesc același fișier se trimit asistentului împreună, chiar dacă fișierul ține loc de mai multe piese; promptul este identic în pagină și în testele de validare. | — analiza proiectului · 13.10.2026 |
| DEC-237 | Enumerările din reguli | La regulile de prezență cu enumerări („pentru fiecare încăpere”, liste de elemente), lipsa oricărui element enumerat literal în regulă face rezultatul „neconform”. | — analiza proiectului · 14.10.2026 |
| DEC-238 | Regulile de coerență între piese | Coerența dintre piese nu se confirmă pe baza unei simple declarații: dacă piesa de comparat nu este în textul analizat, rezultatul este „nu reiese din document – de comparat cu piesa”. | — analiza proiectului · 14.10.2026 |
| DEC-239 | Neconformități propuse cu încredere medie sau mică | Numai neconformitățile propuse de asistent cu încredere mare se afișează ca „neconform”; celelalte apar ca „posibilă neconformitate – de confirmat” și le decide verificatorul. | — analiza proiectului · 14.10.2026 |
| DEC-245 | Dosar declarat complet, dar cu documente lipsă din opis | La regulile care verifică dacă dosarul este complet, documentele care lipsesc din opis se semnalează ca „posibilă lipsă – de confirmat”, cu documentele numite, chiar dacă cererea declară dosarul complet. | OMAI nr. 180/2022, anexele nr. 6, 12 și 19 analiza proiectului · 14.10.2026 |
| DEC-246 | Piesă declarată ca nedepusă | Când documentația spune explicit că o piesă cerută nu se depune, se va depune ulterior sau nu este disponibilă, rezultatul este „neconform” (absență declarată), nu „posibilă lipsă”. | — analiza proiectului · 14.10.2026 |
| DEC-247 | Rubrici de formular fără obiect | O rubrică de formular care nu are obiect (sector/sat la un municipiu din afara Bucureștiului, volumul la o amenajare în aer liber, numărul la o piață, bloc/scară/apartament la o clădire individuală) nu este o lipsă, fie că e marcată „–”, fie că e omisă. | OMAI nr. 180/2022, anexele nr. 3 și 11 analiza proiectului · 14.10.2026 |
| DEC-248 | Corecturi ale regulilor de dosar după lotul de validare DOC-V1 | Condiții precizate pe tipul actului și pe coloanele tabelului din anexa nr. 12; modelul cererii (anexa 3) și opisul (anexa 19) se folosesc și la copie (art. 28) și la certificarea schimbării destinației (art. 32), unde evaluatorul atestat ține loc de proiectant la pct. IV; formularea echivalentă „documentele sunt cele enumerate” satisface „anexate conform opisului”; raportul de evaluare nu se cere „în două exemplare” (DEC-008); notele de interpretare ajung în întrebarea trimisă asistentului. | OMAI nr. 180/2022, art. 8, 17, 27, 28, 32, anexele nr. 3, 6, 11, 12, 19 analiza proiectului, liste de verificare a dosarului · 14.10.2026 |
| DEC-249 | OMADR 182/2020 abrogat – măsurile pentru agricultură | Ordinul MADR nr. 182/2020 a fost abrogat integral din 02.09.2020 (Ordinul MADR nr. 258/2020, MO nr. 810/2020), fără act de înlocuire. Nu se citează ca temei. Măsurile preluate din el (de ex. nearderea miriștilor din perioada coacerii până la recoltare, regulile de exploatare la ferme) rămân pe platformă numai ca bune practici, marcate „fără temei în vigoare”; obligațiile se întemeiază pe Legea 307/2006, Normele generale (OMAI 163/2007), OMAI 605/2008 și I7/2011. | Ordinul MADR nr. 258/2020; Legea 307/2006; OMAI 163/2007; OMAI 605/2008; I7/2011 studii de caz SC-OS-07, SC-OS-08, model EVD-OPR-044, asistentul · 14.10.2026 |
| DEC-252 | Instanța competentă pentru plângerea contravențională | Plângerea împotriva procesului-verbal se depune, la alegerea contravenientului, la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită fapta sau la cea în a cărei rază își are domiciliul ori sediul contravenientul (competență alternativă, OG 2/2001, art. 32 alin. (1), forma modificată prin Legea nr. 107/2022). Completează DEC-078. | OG 2/2001, art. 31 alin. (1), art. 32 alin. (1); Legea nr. 107/2022 studiul de caz SC-PC-14, modelul EVD-OPR-039, asistentul · 14.10.2026 |
| DEC-255 | Regulile consolidării proprii FOCNORM | Modificările se aplică pe textul oficial din MO în ordinea intrării în vigoare; sub fiecare prevedere modificată: nota „(la data, … a fost modificat de actul …, publicat în MO …)” și forma anterioară, restrânsă. Deciziile CCR/ÎCCJ, suspendările de aplicare (ex. Legea 55/2020 art. 72), înlocuirile generale de sintagme aplicabile „după caz” și abrogările parțiale fără articole anume apar ca note FOCNORM, fără modificarea textului. Înlocuirile generale fără alegere (ex. Legea 15/2005 art. II) se aplică în text, cu notă. Sumele în lei vechi rămân ca în MO, cu notă despre denominare (Legea 348/2004). Anexele înlocuite integral nu se reproduc în forma veche (se consultă MO). Legile de aprobare care modifică ordonanța modificatoare se aplică la data lor. Corecturile de preluare (rânduri de interfață, etichete lipsă de tabel din MO) se documentează în configurarea actului. Rectificările publicate în MO se integrează în text la data publicării lor, fiecare cu nota „(la data, … a fost rectificat prin Rectificarea publicată în MO …)”. | Legea 24/2000 (normele de tehnică legislativă); Constituția, art. 147; Legea 348/2004 biblioteca, asistentul; cons/aplica.py, cons/consolideaza.py, cons/cfg/ · 15.10.2026 |
| DEC-256 | Infracțiunea privind securitatea la incendiu din Legea 10/1995 (art. 35 alin. (1¹)) | Se prezintă public ca situație de fapt, fără interpretare: alin. (1¹), introdus prin OUG 17/2026 (art. VII), a fost abrogat odată cu art. 35 din Legea 10/1995 la 25.08.2026 (Legea 169/2026, art. 576 alin. (3) lit. c)); art. 569 din Cod incriminează doar nerespectarea reglementărilor privind stabilitatea și rezistența; faptele care constituie infracțiuni mai grave potrivit Codului penal sau legilor speciale se sancționează potrivit acestora (art. 569 alin. (4)). Mențiunea apare în fișa Legii 10/1995 și în ghidul de avizare-autorizare (secțiunea „Consecințe”). | OUG 17/2026, art. VII; Legea 169/2026, art. 569 și art. 576 alin. (3) lit. c) biblioteca (fișa L10); ghidul de avizare-autorizare · 15.10.2026 |
| DEC-257 | Destinația „sediu de instituție publică” în calculatorul de încadrare | HG 571/2016, anexa nr. 1, pct. I lit. e), în forma dată de HG 1.181/2022: aviz și autorizație pentru sedii ale instituțiilor publice cu aria desfășurată ≥ 600 m². În calculator, destinația se numește „Sediu de instituție publică (inclusiv autorități publice locale / centrale)”. | HG 571/2016, anexa nr. 1, pct. I lit. e); HG 1.181/2022, pct. 4 calculatorul de încadrare; DOT-004; pagina „Sedii de autorități și instituții publice”; asistentul · 15.10.2026 |
| DEC-258 | Excepția de la P118-1/2025 pentru certificatele de urbanism valabile la 09.05.2025 (Ordinul MDLPA 267/2025, art. 2 lit. g)) | Se aplică lectura literală: rămâne în regimul P118/1999 obiectivul pentru care există un certificat de urbanism emis și în termen de valabilitate la 09.05.2025 (data intrării în vigoare a ordinului), dacă procedura de avizare a fost începută pe baza acelui certificat – indiferent dacă prima cerere de aviz a fost depusă înainte sau după 09.05.2025, cu condiția ca cererea să fie depusă cât timp certificatul e valabil. Se verifică pe documente: numărul și data CU, valabilitatea lui (inclusiv prelungirea) și faptul că cererea de aviz se întemeiază pe acel CU. Interpretare, nu îndrumare oficială: nicio îndrumare a Comisiei Tehnice Comune MDLPA–IGSU nu tranșează până la 15.10.2026; în caz de dubiu se consultă inspectoratul. Completează DEC-001. | Ordinul MDLPA nr. 267/2025, art. 2 lit. g) și art. 4; OMAI nr. 180/2022, art. 12 lit. b) încadrarea regimului normativ (Pasul 0) în asistent, analiza proiectului, ghidul de avizare-autorizare; chatbotul ISU · 15.10.2026 |
| DEC-261 | I7/2011 – numerotarea articolelor alterate la conversie | Cele 154 de articole din I7/2011 al căror număr fusese alterat la conversia textului (ex. „4.4.2.3.2.4.” în loc de „4.2.3.2.4.”) au fost renumerotate după forma oficială consolidată (10.2023): 147 confirmate direct pe textul oficial, 7 (5.3.4.1.2.2.1–2, 8.1.1.3.6.1–3, 9.3.2.4.1–2) pe structura articolului-părinte. Legăturile vechi duc automat la articolul corect; listele de verificare CI8 și fragmentele asistentului folosesc numerele corecte. | I7/2011 (Ordinul MDRT 2.741/2011, cu modificările din Ordinul MDLPA 959/2023) biblioteca (I7); asistentul; lista de verificare CI8; pachetul IT (fragmente) · 16.10.2026 |
| DEC-244 | Grupele de dosar acceptate pentru asistentul AI (lotul DOC-V1) | Regulile privind cererea, opisul, actele și avizele anexate, documentele de execuție și produsele (grupele DOSAR-01, DOSAR-02, DOSAR-03, PROD-01) sunt verificate de asistentul AI pe dosarele reale, cu rezultate de confirmat de verificator; regulile pentru avizul stațiilor de carburanți și pentru autorizarea cu dosar incomplet rămân în verificare manuală până la un lot suplimentar. O cerere liberă, care nu urmează modelul cererii-tip, este neconformă; rubrica „fax” poate lipsi (telefonul și e-mailul sunt obligatorii). | OMAI nr. 180/2022, art. 8, 17, anexele nr. 3, 11, 12, 19 analiza proiectului · 14.10.2026 |
| Avizare și autorizare | |||
| DEC-007 | Termenul pentru aviz | 15 zile calendaristice, nu 15 zile lucrătoare. | L 307/2006, art. 30 alin. (6) ghid AA, registru, DOS-1 · 01.10.2026 |
| DEC-008 | Depunerea documentațiilor | Exclusiv electronic, cu semnătură electronică calificată; cerințele de hârtie, semnătură olografă, ștampilă și număr de exemplare din OMAI 180/2022 sunt depășite (nu produc neconformitate). | L 307/2006, art. 30³ alin. (1¹) registru AA-012, DOS-1/2, prototip – semnare · 01.10.2026 |
| DEC-009 | Dispozițiile de șantier | Verificatorul de proiecte le verifică numai la consolidări și la monumente istorice; în rest răspunde proiectantul. Necorelare semnalată: OMAI 180/2022, anexa nr. 12 lit. e) cere dispoziții de șantier verificate de un verificator atestat, iar Legea 307/2006, art. 30² alin. (3) cere verificarea documentației pentru autorizație; nicio îndrumare a Comisiei Tehnice Comune nu a tranșat necorelarea – în caz de dubiu se consultă inspectoratul. (Decizie menținută 14.10.2026, raport de verificare.) | L 169/2026, art. 445 alin. (5); OMAI 180/2022, anexa nr. 12 lit. e); L 307/2006, art. 30² alin. (3) registru AA-021, DOS-2, prototip – execuție · 06.10.2026 |
| DEC-010 | SF / CC1 – neconcordanțe Cod / Legea 307 | Se aplică Legea 307/2006 ca lege specială; ghidul semnalează neconcordanța. | L 307/2006, art. 30 alin. (3), art. 30² alin. (3); L 169/2026, art. 445 alin. (4), art. 440 alin. (3) ghid AA, registru · 01.10.2026 |
| DEC-011 | Schimbarea destinației fără lucrări | La clădirea cu autorizație: evaluare de specialist atestat și certificarea inspectoratului privind menținerea valabilității; aviz și autorizație nouă doar dacă noua destinație nu respectă reglementările fără lucrări. | L 307/2006, art. 30¹ alin. (3)–(5) registru, modele AVZ-DOC-010, prototip – exploatare · 06.10.2026 |
| DEC-012 | Schemele de funcționare | Obligatorii în proiect (legea), nu „după caz” (ordinul). | L 307/2006, art. 23 lit. d) registru AA-042, DOS-1 · 08.10.2026 |
| DEC-013 | Compartimentările ușoare | Pentru avizul cerut de lege la compartimentările nestructurale ușoare se depun documentele de la nr. crt. 2 din tabelul anexei nr. 6 (construcții existente cu lucrări de modificare). | L 307/2006, art. 30 alin. (5); OMAI 180/2022, anexa nr. 6 DOS-1 · 08.10.2026 |
| DEC-014 | Pierderea valabilității autorizației | Situațiile de la alin. (2) lit. a)–f) (nefuncționarea instalațiilor de detectare, stingere, evacuare a fumului, iluminat de securitate pentru evacuare, a surselor de rezervă de energie, neasigurarea rezervei de apă): suspendare până la remediere, cel mult 30 de zile de la constatare (alin. (2^2)), termen prelungibil de inspectorat, pe baza documentelor beneficiarului, dar nu mai mult de 90 de zile (alin. (2^3)); suspendarea nu intervine dacă sunt îndeplinite obligațiile art. 19 alin. (1) lit. r^1)–r^3) (alin. (2^1)). Lit. g) (neprezentarea documentației tehnice): suspendare cel mult 90 de zile; nu se suspendă dacă autorizația a fost eliberată electronic și documentația se află la inspectorat în termenul de păstrare (alin. (2^4)). La depășirea termenelor autorizația își pierde valabilitatea (alin. (2^7)), iar beneficiarul obține o autorizație nouă prin procedura simplificată (alin. (2^11)). (L 307/2006, art. 30^3 alin. (2)–(2^7), (2^11)) (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | L 307/2006, art. 30³ alin. (2)–(2⁴), (2⁷), (2¹¹) registru AA-038, AA-050, AA-052…057, DOS-2 · 14.10.2026 |
| DEC-015 | Acordul provizoriu de securitate la incendiu | Cerință de dosar din lege, absentă din OMAI 180/2022: documentație completă + declarație autentificată pe propria răspundere; 60 de zile, o singură dată pentru același obiectiv. | L 307/2006, art. 30 alin. (10)–(12) registru AA-059, DOS-2 · 08.10.2026 |
| DEC-016 | Rectificarea anexei nr. 12 | Se aplică forma rectificată a tabelului (coloanele i)–n) la nr. crt. 1–7); la nr. crt. 6 nu se cere lista performanței la foc. | OMAI 180/2022, anexa nr. 12; MO nr. 17/2023 DOS-2, prototip – execuție · 08.10.2026 |
| DEC-017 | Lista performanței la foc – art. 53 | Coloana „persoana autorizată” se completează pentru trape de fum, detectare, hidranți, termoprotecție; iluminatul de securitate – de stabilit de întocmitor; uși, pereți, etanșări, cabluri, tavan fals – nu. | L 307/2006, art. 53; OMAI 180/2022, art. 6, anexa nr. 2 modele AVZ-DOC-019, prototip – execuție · 07.10.2026 |
| DEC-018 | Intrarea în legalitate fără lucrări | Expertiza folosește capitolul 9 și anexa 10 din P118-1/2025 (elementele de construcție după reglementările de la data realizării, instalațiile după cele în vigoare, cu măsuri alternative unde conformarea nu e posibilă). | P118-1/2025, cap. 9, anexa 10 studii de caz AA-05, prototip – expert · 06.10.2026 |
| Încadrare și echipare (calculator) | |||
| DEC-019 | Sala aglomerată | ≤ 4 m²/persoană și cel puțin 200 de utilizatori (≥ 200) la nivelurile de la care se poate face evacuarea direct la cota nivelului de referință, respectiv cel puțin 150 (≥ 150) la celelalte niveluri; numărul de utilizatori se stabilește inclusiv cu sporul pentru personal din Tabelele 23–40 (P118-1/2025, art. 1.2.1 pct. 73; HG 571/2016, anexa 1 pct. VI; CTC 03.12.2025, Speța 13). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 1.2.1 pct. 73; HG 571/2016, anexa 1 pct. VI; CTC 03.12.2025, Speța 13 calculator DOT-002, registru · 14.10.2026 |
| DEC-020 | Cazarea elevilor și studenților | Este separată de învățământ; intră la HG 571 pct. II lit. e) doar cazarea aferentă unei unități de învățământ. | HG 571/2016, anexa 1 calculator DOT-010, DOT-152 · 01.10.2026 |
| DEC-021 | Amenajări temporare și pct. V | Se folosesc locurile pe scaune. | HG 571/2016, anexa 1 pct. V calculator DOT-021, DOT-022 · 01.10.2026 |
| DEC-022 | Preșcolarii la hidranții interiori | Clădirile/spațiile pentru supravegherea, îngrijirea ori cazarea copiilor preșcolari (grădinițe, centre de zi) se verifică la P118-2/2013 art. 4.1 alin. (1) lit. g) (capacitate > 50 de persoane sau volum > 2.000 m³), cumulat cu lit. e) (se reține cerința cea mai severă). Școlile primare și restul învățământului fără preșcolari se verifică numai la lit. e) (> 200 de persoane sau Ac > 600 m² și > 2 niveluri supraterane). La clădirile cu mai multe compartimente echiparea se stabilește pe compartiment (art. 4.3); compartimentul care adăpostește preșcolari se verifică la lit. g). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-2/2013, art. 4.1 alin. (1) lit. e) și g), art. 4.3 calculator DOT-031 · 14.10.2026 |
| DEC-023 | Detectarea cerută de stingerea automată | Doar dacă stingerea se acționează prin detectare; și pentru sistemele de evacuare a fumului comandate automat. | P118-3/2015, art. 3.3.1 lit. a) calculator DOT-077, DOT-168 · 01.10.2026 |
| DEC-024 | Centrele de zi | Intră la detectare (învățământ/educație antepreșcolară și preșcolară). | P118-3/2015, art. 3.3.1 calculator DOT-090 · 01.10.2026 |
| DEC-025 | Iluminatul de circulație, local, intervenții, continuarea lucrului | Apar în calculator ca „de verificat” (depind de date pe care calculatorul nu le are). | I7/2011, art. 7.23 calculator DOT-101, 105–107 · 01.10.2026 |
| DEC-026 | DDR – destinațiile obligatorii | DDR obligatoriu, fără prag numeric propriu, la toate destinațiile din I7/2011 art. 4.2.2.8 alin. 2 (forma Ord. 959/2023): învățământ, sănătate, comerț, turism, construcții din lemn, producție/depozitare cu risc mare și foarte mare, cluburi/discoteci, săli de dans, încăperi cu aglomerări de persoane, săli aglomerate, clădiri înalte și foarte înalte, clădiri de cult și cultură monument istoric. Pragurile intervin numai prin definițiile din P118-1/2025 art. 1.2.1: încăperi cu aglomerări de persoane = cel puțin 50 de persoane (≥ 50) și max. 4 m²/persoană; săli aglomerate = ≥ 200 / ≥ 150 de utilizatori și ≤ 4 m²/persoană. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | I7/2011, art. 4.2.2.8 alin. 2 (Ord. 959/2023); P118-1/2025, art. 1.2.1 calculator DOT-115 · 14.10.2026 |
| DEC-027 | Cadrul tehnic PSI | Se aplică pragurile din OMAI 106/2007, până la includerea criteriilor în Normele generale; pragul de 200 de locuri se aplică doar teatrelor. | L 307/2006, art. 12 alin. (2); OMAI 106/2007 calculator DOT-146…151, registru · 06.10.2026 |
| DEC-028 | AFDD – spații BE2 | Se adaugă cazul spațiilor BE2, inclusiv cu baterii. | I7/2011, art. 4.2.2.10 calculator DOT-153 · 01.10.2026 |
| DEC-029 | Gimnaziul | Învățământ secundar inferior; cerința AFDD privește clasele primare și spațiile de dormit. | I7/2011, art. 4.2.2.10 calculator, registru · 06.10.2026 |
| DEC-030 | Iluminatul de siguranță în parcaje | 3 ore în parcajele subterane și supraterane închise, după reglementarea cea mai nouă. | I7/2011, tab. 7.23.1b calculator, pagina PARC · 06.10.2026 |
| DEC-031 | Capacitatea sălilor | Se socotește cu sporul de 10% pentru personal. | P118-1/2025, Tabelul 30 calculator, studii de caz · 06.10.2026 |
| DEC-032 | Stații de încărcare în parcaje subterane | Parcaje subterane cu peste 10 autoturisme (NP 127): cel mult 3 echipamente/borne de reîncărcare pe parcaj (art. 140 alin. (1)); numărul prizelor pentru autoturisme cu baterii și încărcător intern, fără degajare de hidrogen, nu este limitat (alin. (2)). La parcajele noi depășirea este neconformitate și nu se acceptă prin scenariu. La extinderea, modernizarea sau reabilitarea parcajelor subterane existente ori la schimbarea destinației în parcaj, depășirea se acceptă numai cu justificarea imposibilității și cu măsuri alternative prevăzute prin proiect (art. 3) – verificare manuală. Parcajele subterane cu cel mult 10 autoturisme se verifică după P118-1/2025 (art. 3.2.11.1 alin. (2); anexa 7.2 – separarea locurilor cu stații de încărcare pe pachete de max. 3). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | NP 127, art. 1, 3, 140; P118-1/2025, art. 3.2.11.1 alin. (2)–(3) studii de caz, pagina PARC · 14.10.2026 |
| DEC-033 | SPSU la campus / P1 | Bifă campus și reducerea la P1 din art. 37 OMAI 51/2024. | OMAI 51/2024, art. 36–37 calculator · 01.10.2026 |
| DEC-034 | Hidranți exteriori – lista în vigoare | Se aplică lista modificată prin OMDRAP 6.026/2018 (lit. a)–r)); lista anterioară (a)–s)) nu se aplică. | P118-2/2013, art. 6.1 alin. (4) calculator DOT-040…056, Ci-1, bibliotecă · 08.10.2026 |
| DEC-242 | Funcțiuni mixte – pragurile HG 571 pe aria funcțiunii | La clădirile cu funcțiuni mixte, criteriile de avizare/autorizare din HG 571/2016 (anexa 1, pct. II) se aplică pe aria desfășurată a fiecărei funcțiuni, obținută prin însumarea suprafețelor spațiilor cu aceeași funcțiune principală și a anexelor lor, numai dacă sunt adiacente sau separate de circulații comune orizontale sau verticale; la clădirile care au și funcțiunea de locuit colectivă suprafețele nu se însumează, iar spațiile de comerț se raportează la pragul de 200 m². Funcțiunea sub prag nu se încadrează singură. Încadrarea construcției ca mixtă civilă sau mixtă de producție și/sau depozitare se face după P118-1/2025, art. 7.1.1 (funcțiunea > 50% din Ad; la arii egale, producție/depozitare; la mai multe destinații, funcțiunea cu aria cea mai mare), iar măsurile se stabilesc pentru funcțiunea principală și pentru fiecare porțiune după destinație (art. 7.1.2). Lit. i) de la pct. I (mixte ≥ 1.000 m²) se aplică clădirii doar dacă niciun spațiu nu se încadrează în altă categorie. | HG 571/2016, art. 3² și anexa 1, pct. I lit. i), pct. II; OMAI 180/2022, art. 3 alin. (2); P118-1/2025, art. 7.1.1–7.1.2; interpretare: îndrumările CTC MDLPA–IGSU din 07.07.2025, spețele 13 și 15. Citat de validator și neverificat (nu e în bibliotecă): Ord. IGSU nr. 19/2025, anexa 2, pct. 2.8. calculatorul de încadrare (DOT-157), Analiza proiectului (fila Încadrare și dotare), Dosarul obiectivului, pachetul IT, asistentul · 10.10.2026 |
| DEC-243 | Clădiri de locuit colective cu alte funcțiuni – lit. i) nu se aplică | Clădirile de locuit colective nu se încadrează la pct. I lit. i) din anexa 1 la HG 571/2016 (clădiri cu funcțiuni mixte ≥ 1.000 m²; regula DOT-157 se exclude). Se supun avizării/autorizării doar spațiile cu alte funcțiuni care ating singure pragurile de la pct. II (comerțul de la 200 m², ca spațiu amenajat în clădire de locuit colectivă). Dacă niciun spațiu nu atinge pragul, nici spațiile, nici clădirea nu se încadrează. În celelalte clădiri mixte, lit. i) se verifică pe întreaga clădire, independent de alte praguri calculate pe aria totală. | HG 571/2016, anexa 1, pct. I lit. i) și pct. II lit. a); interpretare: îndrumările CTC MDLPA–IGSU din 07.07.2025, Speța 15. Citat de validator și neverificat (nu e în bibliotecă; site-ul IGSU nu permite citirea automată): Ord. IGSU nr. 19/2025, anexa 2, pct. 2.2. calculatorul de încadrare (DOT-157), Analiza proiectului (fila Încadrare și dotare), Dosarul obiectivului, pachetul IT, asistentul · 10.10.2026 |
| DEC-259 | DOT-157 – aceeași condiție în registru, calculator și pachetul IT | Regula DOT-157 (HG 571/2016, anexa 1, pct. I lit. i)) se verifică pe aria desfășurată totală a clădirii cu funcțiuni mixte (sau, în lipsa ei, pe aria funcțiunii evaluate) și nu se aplică clădirilor de locuit colective și spațiilor amenajate în acestea, conform DEC-242 și DEC-243. Forma este unică în registrul pragurilor, în calculatorul de încadrare, în analiza proiectului, în dosarul obiectivului și în pachetul IT; un test automat verifică egalitatea pragurilor între baza de date și evaluator. | HG 571/2016, anexa 1, pct. I lit. i); DEC-242; DEC-243 praguri_dotare.csv (DOT-157); calculatorul de încadrare; pachetul IT (seed, praguri_dotare.json, test); Analiza proiectului; Dosarul obiectivului · 16.10.2026 |
| DEC-262 | Calculatorul – date neplauzibile | Datele lipsă sau imposibile (arii goale ori negative, niciun nivel, aria construită mai mare decât cea desfășurată) blochează verdictul până la corectare. Datele plauzibile dar neobișnuite (înălțime incompatibilă cu numărul de niveluri, arie desfășurată mult peste aria construită × niveluri) doar avertizează („De verificat”), fără a bloca verdictul. | decizie de interfață calculatorul de încadrare · 16.10.2026 |
| DEC-263 | Iluminatul de securitate pentru evacuare – distanța până la cel mai depărtat punct de lucru necompletată (DOT-206) | În spațiile de producție sau depozitare cu cel mult 20 de persoane, dacă distanța dintre ușa de evacuare și cel mai depărtat punct de lucru nu este completată, calculatorul nu presupune nici că iluminatul de securitate pentru evacuare este obligatoriu, nici că nu este: afișează verificarea „De verificat” (distanța depășește 30 m?). Verificarea are numărul DOT-206 în registrul pragurilor, ca toate celelalte reguli ale calculatorului (cu peste 20 de persoane sau distanța completată peste 30 m se aplică DOT-100). | I7/2011, art. 7.23.8.1 lit. e) calculatorul de încadrare · 16.10.2026 |
| DEC-264 | Cererea pentru acordul jocului de artificii – trimiterea la Legea nr. 126/1995 (EVD-OPR-033) | Cererea din anexa nr. 1 la Ordinul IGSU nr. 1.045/I.G./2007 trimite la un articol al Legii nr. 126/1995 care nu mai există în textul în vigoare (modificat prin Legea nr. 92/2025). În modelul FOCNORM, cererea trimite la art. 34 alin. (3) din lege, care prevede în prezent acordul inspectoratului pentru situații de urgență pentru jocurile cu articole pirotehnice din categoriile F2, F3 și F4. Textul ordinului din bibliotecă rămâne cel oficial; diferența este explicată în observațiile modelului. | Legea nr. 126/1995, art. 34 alin. (3) (forma modificată prin Legea nr. 92/2025); Ordinul IGSU nr. 1.045/I.G./2007, anexa nr. 1 modelul EVD-OPR-033 (formular și fișier Word) · 16.10.2026 |
| DEC-265 | Deciziile Curții Constituționale la Legea nr. 307/2006 anterioare republicării | Decizia CCR nr. 213/2018 privește art. 30 alin. (4^1) din forma anterioară republicării (termenul de obținere a autorizației pentru construcțiile puse în funcțiune fără autorizație), devenit art. 30 alin. (5) la republicarea din 2019 și eliminat prin OUG nr. 80/2021: se afișează la art. 30 ca istoric, cu mențiunea că prevederea nu mai există în forma în vigoare și că regimul de excepție actual este la art. 57^1. Decizia CCR nr. 91/2020 privește art. 38 din forma inițială a legii, care corespunde art. 39 din forma republicată (alin. (1) abrogat prin OUG nr. 17/2026): se afișează la art. 39. Ambele excepții au fost respinse ca inadmisibile. | Decizia CCR nr. 213/2018 (MO nr. 647/25.07.2018); Decizia CCR nr. 91/2020 (MO nr. 476/04.06.2020); Legea nr. 307/2006 republicată (MO nr. 297/17.04.2019) fila Interpretări a art. 30 și art. 39 din Legea nr. 307/2006 · 17.10.2026 |
| DEC-267 | Orientările desprinse din practica judiciară privind procesele-verbale ISU (OR-01 – OR-14) | Cele 14 orientări din pagina „Practică judiciară” se publică validate, în forma verificată independent pe fișe: fiecare cifră și afirmație corespunde fișelor citate; temeiurile se atribuie numai hotărârilor care le invocă expres; practica neunitară se prezintă distinct. Cifrele se referă la fișele FOCNORM, nu la întreaga practică națională. Hotărârile înregistrate de două ori în sursă se numără o singură dată. | fișele FOCNORM de practică judiciară (hotărâri de fond, apel și recurs consultate în iLegis); OG nr. 2/2001; Legea nr. 307/2006 pagina „Practică judiciară” (secțiunea „Orientări desprinse din practică”) · 17.10.2026 |
| DEC-268 | Analiza procesului-verbal – compararea variantelor după situația utilizatorului | Pagina „Analizează procesul-verbal” compară variantele utilizatorului: (1) achitarea a jumătate din minim – aplicabilă pentru amendă, în 15 zile de la înmânare/comunicare, cu excepția art. 45 pct. V–VI din Legea nr. 307/2006 pentru faptele de la 12.04.2026 (art. 47 alin. (6)); plata privește numai amenda; (2) plângerea pentru motive de legalitate – suport ridicat la viciile confirmate de nivel ridicat (art. 17, semnătura agentului, prescripția aplicării, comunicarea după două luni, afișarea fără încercarea prin poștă), mediu la cele de la art. 16, martor, obiecțiuni; (3) plângerea pe fondul faptei sau a persoanei sancționate – după răspunsul utilizatorului și probe, cu orientările OR-01, OR-03, OR-04, OR-05; (4) avertismentul – exclus la art. 45 pct. III–XII pentru faptele de la 12.04.2026 (art. 47 alin. (7)), cu excepția din alin. (8) numai dacă măsurile sunt pe deplin realizate și dovedite; altfel suport mediu sau redus după remediere, sancționări anterioare și tipul obiectivului, niciodată ridicat (practică împărțită, OR-06); (5) reducerea amenzii – exclusă la minimul special (OR-07); (6) sancțiunea complementară – de clarificat, cu art. 47 alin. (4); (7) neatacarea (art. 37; OR-14). Termenul depășit face neaplicabile variantele de plângere. „Suportul” arată temeiul și practica, nu șansa de câștig. Asistentul primește textul anonimizat pe server și citează numai din sursele FOCNORM. | OG nr. 2/2001, art. 5, 7, 16, 17, 21, 28, 31, 34, 37; Legea nr. 307/2006, art. 47 alin. (4), (6)–(8); orientările OR-01 – OR-14 (DEC-267) pagina „Analizează procesul-verbal” (pasul 5 – situația și variantele; plângerea Word) · 17.10.2026 |
| Proiectare – construcții (P118-1/2025) | |||
| DEC-035 | Tamburi deschiși – drencere și Tabelul 15 | Tamburi deschiși: timpul de funcționare al drencerelor după Tabelul 15 (90 min unde tabelul îl cere, minimum 60 min în rest – art. 2.3.2.2.4.1 alin. (2) lit. c)). Tabelul 15 cazul a), q > 1.680 MJ/m²: celula «EI-M 120/REI 240» se semnalează ca neconcordanță față de Tabelul 14 și Tabelul 15 cazul c) (EI-M 120/REI 120); se verifică așa cum e scrisă – EI-M 120 la pereții neportanți și REI 240 la cei portanți (DEC-176); EI-M 240 nu se cere. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 2.3.2.2.4.1 alin. (2), Tabelele 14–15 Cc-1 · 14.10.2026 |
| DEC-036 | Art. 2.3.2.1.2 lit. b) și c) | lit. b) = EI-M 180 / REI 180; lit. c) = EI-M 240 / REI 240. | P118-1/2025, art. 2.3.2.1.2, 2.3.2.1.11, Tabelele 14–15 Cc-1 · 08.10.2026 |
| DEC-037 | Ecranele DH la scări interioare deschise | Se admit numai cu sprinklere. | P118-1/2025, cap. 2 Cc-2 · 08.10.2026 |
| DEC-038 | Copertinele la ieșiri | Art. 2.5.5.6 este contradictoriu: teza I recomandă copertina; alin. (2) prevede că „în toate situațiile” ușa finală de acces și evacuare se protejează cu o copertină rezistentă la acțiuni mecanice, A1/A2-s1,d0, R 15 (recomandabil) la administrative, cultură, cult, învățământ și R 30 la sănătate, turism, săli aglomerate, clădiri înalte și foarte înalte. Contradicția se semnalează (DEC-004); lipsa copertinei la ușa finală de evacuare și lipsa R 30 la funcțiunile enumerate apar „de verificat”, nu ca simplă recomandare, până la o Îndrumare CTC. Alin. (3) (curți interioare) rămâne recomandare. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 2.5.5.6 alin. (1)–(3) Cc-3 · 14.10.2026 |
| DEC-039 | Lățimea atriumului | Lățimea minimă a atriumului: l ≥ √(7H), H = cea mai mică înălțime a atriumului (P118-1/2025 art. 2.4.9.1 alin. (1), art. 2.4.9.2 alin. (3); Figura 144). Atriumurile mai înguste se admit numai cu măsurile suplimentare de la art. 2.4.9.1 alin. (2) și art. 2.4.9.11 alin. (2); la construcțiile existente – A.10.2.4.35. Verificarea se automatizează; se notează că în textul consolidat formula lipsește din articole și se preia din Figura 144. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 2.4.9.1, 2.4.9.2 alin. (3), 2.4.9.11 alin. (2), Figura 144; anexa 10, art. A.10.2.4.35 Cc-2, Cc-10 · 14.10.2026 |
| DEC-040 | Art. 3.1.5.2 | „Două niveluri” = două niveluri deasupra nivelului ieșirii. | P118-1/2025, art. 3.1.5.2 Cc-4 · 08.10.2026 |
| DEC-041 | Garaje alipite locuințelor | ≤ 5 autoturisme: REI/EI 60. | P118-1/2025, cap. 3 Cc-5 · 08.10.2026 |
| DEC-042 | Art. 4.2.2.1 alin. (4) | Textul (4.375 m²) prevalează asupra Figurii 72 (≤ 4.350 m²); figura se semnalează ca neconcordanță. | P118-1/2025, art. 4.2.2.1 Cc-7 · 08.10.2026 |
| DEC-043 | Accesul autospecialelor | Regula specială prevalează (6.2.1.9 tip obișnuit; 6.3.2.7 depozite închise). | P118-1/2025, art. 6.2.1.9, 6.3.2.7 Cc-8 · 08.10.2026 |
| DEC-044 | Comanda manuală a trapelor de fum | Art. 8.1.9 alin. (1) – trapa casei de scări: acționare manuală la maximum 1,50 m față de pardoseală. Alin. (2)–(4) – ferestrele coridoarelor, ferestrele încăperilor cu q ≤ 105 MJ/m² și trapele încăperilor cu q > 105 MJ/m²: acționare manuală la minimum 1,50 m, cum e scris. Posibila eroare de redactare se semnalează; nu se raportează neconformitate pentru înălțimi peste 1,50 m la alin. (2)–(4) până la o erată sau o Îndrumare CTC. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 8.1.9 alin. (1)–(4) Cc-9, instalații SEF · 14.10.2026 |
| DEC-045 | Casele de scări la clădiri înalte | Suprapresiune la casele de scări și la încăperile tampon. | P118-1/2025, art. 8.1.8, 8.5.8 Cc-9, instalații SEF · 06.10.2026 |
| DEC-046 | Anexa 10, art. 3.10.73 | A.10.3.10.73: golurile din pereții EI/REI 240 care separă depozitele cu materiale combustibile și atelierele cu risc mare se protejează cu uși EI 90-C, cu autoînchidere sau închidere automată (durata scrisă «1 oră și 30 minute», corelată cu A.10.2.3.22 alin. (1) și A.10.3.10.74). Clasa «EI 45-C» se semnalează ca neconcordanță (DEC-004 – valoarea mai severă). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, anexa 10, art. A.10.3.10.73, A.10.2.3.22 alin. (1), A.10.3.10.74 Cc-11 · 14.10.2026 |
| DEC-093 | „Nu se prevăd sisteme de evacuare a fumului” | La box-in-box sub 100 m², depozitele frigorifice dedicate (t < 4 °C) și depozitele cu reducerea oxigenului formularea este scutire, nu interdicție: sistemul nu e obligatoriu, iar prevederea lui nu e neconformitate. | P118-1/2025, art. 6.1.4.6, 6.1.4.7, 6.1.4.9 reguli executabile, liste Cc · 09.10.2026 |
| DEC-094 | Riscul de incendiu – coduri BE și denumiri | Codurile BE (BE1a, BE1b, BE2, BE3a, BE3b) și denumirile riscului (mic, mijlociu, mare, foarte mare) nu se echivalează automat: fiecare se folosește doar unde textul îl citează; împreună numai unde textul le asociază explicit. | P118-1/2025 reguli executabile, analiza AI · 09.10.2026 |
| DEC-096 | Tabelul 42 – capacitatea maximă | Capacitatea maximă simultană din rândul Tabelului 42 este limită: peste ea, clădirea nu se poate încadra la nivelul III–V de stabilitate pentru numărul de niveluri respectiv. | P118-1/2025, art. 3.1.2.7, Tabelul 42 reguli executabile, liste Cc · 09.10.2026 |
| DEC-097 | Valori duble în tabelele de calcul al persoanelor | Unde tabelele dau două valori de arie pe persoană fără criteriu de alegere (ex. discotecă 0,50/0,75 m², patinoar și casino 4,00/5,00 m²), oricare dintre ele este acceptată. | P118-1/2025, Tabelele 23–40 reguli executabile, liste Cc, analiza AI · 09.10.2026 |
| DEC-099 | Centrele rezidențiale sociale și clădirile pentru sănătate | Căminele (azilurile) pentru bătrâni și persoane cu dizabilități sunt clădiri pentru sănătate și clădiri destinate persoanelor care nu se pot evacua singure, indiferent de starea ocupanților: se verifică după prevederile pentru sănătate (Tabelele 41–42; nivel I sau II de stabilitate – art. 3.2.4.1 alin. (3)) (P118-1/2025 art. 1.2.1, art. 3.2.4.1). Celelalte centre rezidențiale sociale (de ex. pentru victimele violenței domestice, pentru mamă și copil) se încadrează după destinația reală; ca interpretare, se verifică și cu prevederile pentru sănătate dacă adăpostesc persoane care nu se pot evacua singure. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 1.2.1, art. 3.2.4.1 alin. (1), (3) reguli executabile, liste Cc · 14.10.2026 |
| DEC-100 | Iluminatul de securitate pe căile de evacuare | Cerința de iluminat de securitate pentru evacuare și circulație din P118-1 se aplică numai în cazurile stabilite de I7 art. 7.23.8.1 (trimiterea la reglementarea de specialitate). | P118-1/2025, art. 2.5.16.1 alin. (3); I7/2011, art. 7.23.8.1 reguli executabile, liste Cc/Ci · 09.10.2026 |
| DEC-101 | Comerț la exact 1.500 m² | La DIY, Cash & Carry și magazinele specializate cu aria desfășurată de exact 1.500 m² se acceptă oricare dintre Tabelele 25 și 26 pentru numărul de persoane. | P118-1/2025, Tabelele 25–26 reguli executabile, liste Cc · 09.10.2026 |
| DEC-102 | O singură cale de evacuare | Condițiile pentru o singură cale (≤ 10 utilizatori pe nivel, respectiv 11–99 cu lungimea în limita coridorului înfundat) se verifică nivel cu nivel. | P118-1/2025, art. 2.5.3.1 alin. (2) reguli executabile, liste Cc · 09.10.2026 |
| DEC-103 | Creșele | Creșele (educație antepreșcolară, NP 022) se deosebesc de grădinițe; prevederile scrise pentru grădinițe (ex. scara exterioară de evacuare) nu li se aplică automat. | P118-1/2025, art. 2.5.6.4.2; NP 022-2021 reguli executabile, modelul construcției · 09.10.2026 |
| DEC-124 | Parcajele înglobate – nivelul de stabilitate | La parcajele înglobate în clădiri cu altă destinație, nivelul de stabilitate se verifică pe compartimentul parcajului. | P118-1/2025, secț. 3.2.11 reguli executabile, modelul construcției · 09.10.2026 |
| DEC-125 | Tunelul de acces al parcajului | Debitul de evacuare a fumului „pe tronsoane de 5 m” se calculează pe fiecare tronson început. | P118-1/2025, secț. 3.2.11 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-126 | Stingătorul transportabil în parcaje mici | La parcajele sub 500 m² se cere cel puțin un stingător transportabil de 50 kg (rotunjire în sus). | P118-1/2025, secț. 3.2.11; NP 127 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-153 | Spații de vânzare în clădiri înalte – q egal cu pragul | Spațiul de vânzare cu densitatea sarcinii termice egală cu pragul superior (2.940 MJ/m² la clădiri înalte, 1.680 MJ/m² la foarte înalte) este admis, cu separarea din coloana precedentă a tabelului; depozitele rămân neadmise de la 2.940 MJ/m². | P118-1/2025, art. 4.1.3.5, 4.2.3.5, Tabelele 90, 94 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-154 | Tabelul 99 – săli aglomerate comasate | La comasarea mai multor săli aglomerate într-o construcție fără alte destinații se compară capacitatea maximă simultană a construcției (cumulat); la celelalte rânduri, capacitatea fiecărei săli. | P118-1/2025, art. 4.3.1.1 alin. (1), 4.3.6.3, Tabelul 99 modelul construcției, reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-155 | Evacuarea fumului din depozite (art. 6.3.2.5) | Sistemele de evacuare a fumului și a gazelor fierbinți se cer la încăperile de depozitare cu aria peste 36 m² și q peste 105 MJ/m² (în subteran, la orice arie); decomprimarea la risc de explozie se cere la orice încăpere. | P118-1/2025, art. 6.3.2.5, 6.1.4.3, 6.3.1.8, 8.1.8 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-156 | Art. 5.5.7 – domeniul (inclusiv subsoluri) | Art. 5.5.7 se aplică clădirilor civile subterane și încăperilor civile subterane, inclusiv celor din subsolurile clădirilor supraterane (domeniul cap. 5). Se semnalează neconcordanța cu art. 8.1.8 alin. (1) lit. o), care la subsoluri numește doar spațiile comerciale cu > 50 de utilizatori; până la o clarificare CTC se aplică cerința mai severă (DEC-004). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, cap. 5, art. 5.5.7, 8.1.8 alin. (1) lit. o) reguli executabile · 14.10.2026 |
| DEC-157 | Celule fără valoare în Tabelele 114 și 117 | Tabelul 114: riscul foarte mare la nivelurile III–V de stabilitate nu se admite. Tabelul 117: „-” la caii de elită, nivelul V, înseamnă că nu se normează. | P118-1/2025, Tabelele 114, 117 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-158 | Construcții montane și din Delta Dunării (art. 3.2.10.7) | Articolul este o permisiune care extinde Tabelul 42 pentru construcțiile cu cel mult 50 de locuri de cazare; dispozitivele AFDD se cer la construcțiile cu cazare de nivel V. | P118-1/2025, art. 3.2.10.1, 3.2.10.7, Tabelul 42 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-159 | Scara deschisă din atrium | Scara deschisă din atrium luată în calcul cu un singur flux (alin. 2, regula specială) nu are și limita de 2 niveluri din alin. (1). | P118-1/2025, art. 3.1.5.2 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-160 | Cap. 3 și clădirile înalte | Prevederile cap. 3 se aplică și clădirilor înalte și foarte înalte (cap. 3 cere expres „și” prevederile specifice acestora la sănătate, comerț, sport, finisaje, încăperi administrative și parcaje), cu excepțiile exprese din cap. 3; unde cap. 4 are o regulă proprie pentru aceeași cerință, prevalează aceasta. | P118-1/2025, art. 3.1.4.11, 3.2.2.2, 3.2.3.2, 3.2.4.10, 3.2.9.1, secț. 3.2.11; cap. 4 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-161 | Demisolul la evacuarea fumului (art. 3.2.3.5) | Demisolul se încadrează subteran sau suprateran după cota pardoselii față de teren, ca la DEC-098. | P118-1/2025, art. 3.2.3.5, definiția 30 modelul construcției, reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-162 | Depozite automatizate pe structură metalică neprotejată – hidranți interiori | „Nu se prevăd hidranți interiori” este o interdicție: stingerea se face numai din exterior. | P118-1/2025, art. 2.1.3.7 alin. (2) reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-163 | Încăperile de acumulatori | Intră la excepția „stabilite conform prevederilor normativului” (sunt reglementate separat la art. 2.4.19); interdicția rămâne pentru ateliere și pentru materialele cu risc de explozie. | P118-1/2025, art. 2.4.16.1 alin. (2), 2.4.19 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-164 | Tabelul 162 – săli existente comasate | La comasarea mai multor săli aglomerate într-o clădire existentă se compară și totalul locurilor sălilor care pot funcționa simultan (ca DEC-154, în locuri, conform DEC-122). | P118-1/2025, anexa 10, Tabelul 162 modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-165 | Rezervorul tampon la apa pulverizată | Condițiile rezervorului tampon închis (volumul de aer ≥ 1/3, presiunea ≤ 12 bar) se verifică și la instalațiile cu apă pulverizată. | P118-2/2013, art. 12.18 alin. (1), 12.20 alin. (1)–(3) reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-166 | Sala aglomerată alipită pe o latură | Sala alipită pe o latură de o construcție cu altă destinație se verifică pe sală (Tabelele 99 și 162); totalul se compară numai la comasarea mai multor săli într-o construcție fără alte destinații. | P118-1/2025, Tabelul 99; anexa 10, Tabelul 162 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-167 | Lungimea căii de evacuare fără plan de mobilare | Proiectantul declară lungimea după planul de mobilare; fără plan, platforma calculează traseul ortogonal de la 0,40 m față de perete și semnalează „de verificat” când lungimea declarată e mai mică. | P118-1/2025, cap. 1.2 (lungime cale de evacuare), art. 2.5.14.1, Figura 15 nota (d) modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-168 | Încăpere cu o singură ușă și lungimea interioară peste l | Se admite dacă porțiunea parcursă într-o singură direcție este de cel mult l și întregul traseu de cel mult L (principiul evacuării în T/Y). | P118-1/2025, art. 2.5.14.1 alin. (2), 2.5.14.3 alin. (2), Figurile 15, 62–63 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-169 | Fundătura pe un coridor cu ramificații | Punctul de inflexiune este primul punct din care se poate ajunge la două ieșiri diferite (scară, încăpere tampon, degajament protejat, exterior), sub un unghi de cel puțin 90°; ramurile care duc tot într-o fundătură nu contează. | P118-1/2025, art. 2.5.14.1 alin. (1)–(2), Figura 15 nota (c) reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-170 | Coridor cu două scări la capete | Sunt două căi distincte dacă din orice punct, după punctul de inflexiune, se ajunge la două scări în direcții opuse fără a trece prin casa uneia dintre ele, iar porțiunea comună respectă lungimea pentru o direcție; trasee complet independente se cer la clădirile înalte și foarte înalte. | P118-1/2025, art. 2.5.3.1 alin. (1), 2.5.6.1.3 alin. (3), 4.1.5.4, 4.2.5.4 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-171 | Lățimea liberă a ușilor și căilor de evacuare | Lățimea liberă finală (după tocuri, canaturi, feronerie și finisaje) trebuie să fie cel puțin egală cu lățimea normată; toleranța de 10 cm privește doar dimensiunea brută. | P118-1/2025, art. 2.5.15.1.2 alin. (1), 2.5.5.2 alin. (2) și (9) modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-172 | Modelul pentru evacuare, elemente de construcție și goluri | Un rând descrie o familie de elemente, goluri sau traseul determinant; rolul elementului (vocabular închis) alege cerința, iar legătura (ce separă elementul, în ce element e golul, de unde și spre ce duce traseul) dă pragul; lungimea se măsoară în axul traseului, conform definiției din cap. 1.2. | P118-1/2025, cap. 1.2, secțiunea 2.5 modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-173 | Clădiri mixte cu săli aglomerate – domeniul cap. 4.3 | Cerințele pentru clădirile cu săli aglomerate se aplică întregii clădiri; dacă sala este compartiment de incendiu distinct, măsurile pasive specifice se aplică numai acelui compartiment, iar cele două căi de evacuare și minimele pentru nivelul de stabilitate rămân pentru toată clădirea. | P118-1/2025, cap. 4.3, art. 4.3.2.4 alin. (2) reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-174 | Tabelele cap. 3 și tabelele sălilor aglomerate | La clădirile cu săli aglomerate de categoria tabelului, Tabelele 103–108 înlocuiesc tabelele pe destinații din cap. 3 pentru aceleași elemente (regula specială). | P118-1/2025, Tabelele 46–85, 103–108 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-175 | Destinația unui traseu de evacuare | Tabelul de lungimi se alege după destinația spațiului de plecare (la spațiile mixte, a compartimentului; altfel a clădirii, când e unică); traseele din sălile aglomerate se verifică cu Tabelul 110. | P118-1/2025, Tabelele 56–116, art. 2.5.14 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-176 | „REI” și „EI/REI” la pereți | Criteriul R se cere numai elementelor portante; la pereții neportanți se verifică EI (sau EI-M) chiar dacă textul scrie REI; „EI/REI n” înseamnă REI n pentru elementele portante și EI n pentru celelalte. | SR EN 13501-2; P118-1/2025, Tabelul 2 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-177 | Ascensoarele în modelul construcției | Fiecare puț de ascensor se descrie ca rând propriu de tip „puț ascensor”, exclus din regulile pentru scări; la casa scării, câmpul ascensor arată ascensorul amplasat în casa scării. | P118-1/2025, secț. 2.5.6, 3.1.4 modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-178 | Coridor, hol și lobby | În modele se alege „coridor” sau „hol” (lobby = hol), pentru coloana corespunzătoare din tabele; valoarea veche „hol/circulație” primește valoarea mai severă până la completare. | P118-1/2025, Tabelele 104–108, 152–158 modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-179 | Tabelul 146 peste 1.260 MJ/m² fără stingere | Tabelul nu dă valoare pentru acest caz; regula semnalează verificare manuală, fără a completa textul cu o valoare. | P118-1/2025, anexa 10, Tabelul 146 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-180 | Parcaje subterane cu peste 10 autoturisme – lungimi | Parcajele subterane cu peste 10 autoturisme: lungimile căilor de evacuare se verifică după NP 127 (art. 59–61), conform P118-1/2025, art. 3.2.11.1 alin. (3); Tabelul 88 din P118-1 se aplică parcajelor supraterane și celor subterane cu cel mult 10 autoturisme (alin. (2)) și numai unde NP 127 nu are prevederi (CTC 05.12.2025, Speța 10). Aliniată cu DEC-211. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 3.2.11.1 alin. (2)–(3), Tabelul 88; NP 127, art. 59–61; CTC 05.12.2025, Speța 10 reguli executabile · 14.10.2026 |
| DEC-181 | Reducerea de 25% (art. 2.1.3.1) fără valoare în Tabelul 116 | Unde Tabelul 116 nu normează lungimea (risc mic, nivelurile I–III), regula semnalează verificare manuală. | P118-1/2025, CC1-031, Tabelul 116 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-182 | Majorarea de 25% a lungimilor în clădiri cu săli aglomerate | Se acordă traseelor din afara sălii aglomerate (sala are Tabelul 110); excluderea privește categoriile cu tabel propriu, nu clădirea mixtă. | P118-1/2025, art. 2.5.14, Tabelul 110 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-183 | Constatări repetate de mai multe reguli | În raport, regulile generale care repetă aceeași constatare apar grupate sub regula specială; rezultatele nu se schimbă. | DEC-004 reguli executabile, raport · 10.10.2026 |
| DEC-184 | Ușa culisantă automată pe calea de evacuare | Fără deschidere pe balamale, condițiile art. 2.5.5.1 alin. (3) se verifică manual. | P118-1/2025, art. 2.5.5.1 alin. (3) reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-185 | „Animale de muncă” în grajduri | Pragul depinde de specie (cai 6, vite mari 10); între 7 și 10 animale se verifică manual. | P118-1/2025, CC8-073 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-186 | Clădiri existente – „trei sau mai multe niveluri” | Se numără nivelurile supraterane. | P118-1/2025, anexa 10, CC10-077 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-187 | Clădiri existente cu săli aglomerate – două căi | Cele două căi se cer pe nivelul sălii aglomerate. | P118-1/2025, anexa 10, CC10-066 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-188 | Ușa pendulară | Satisface cerința de deschidere în sensul evacuării. | P118-1/2025, art. 2.5.1.4, 2.5.5 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-189 | Chepenguri și uși culisante la „maximum 5” utilizatori | „Maximum 5” include 5; condițiile chepengului se aplică și la 5 utilizatori. | P118-1/2025, art. 2.5.5.1 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-190 | Deschiderea automată și bara antipanică | Temei: P118-1/2025 art. 2.5.5.5 alin. (1)–(2). Deschiderea automată în caz de incendiu și barele antipanică se cer la ușile de evacuare la nivelul terenului neutilizate în circulația curentă, la cele ale construcțiilor cu > 500 de utilizatori pe nivel (alin. (1)) și, la clădirile înalte, foarte înalte și cu săli aglomerate, la ușile de evacuare la nivelul terenului și la ușile de pe traseele de evacuare ale acestora (alin. (2)). Deschiderea automată nu se cere ușilor care trebuie să rămână închise (case de scări, încăperi tampon – art. 2.5.5.3); bara antipanică rămâne obligatorie și pentru acestea (art. 4.1.5.8, 4.1.5.9, 4.2.5.8, 4.2.5.9, 4.3.5.17). Aplicarea alin. (2) la ușile de la celelalte niveluri de pe trasee se marchează ca interpretare – verificare manuală. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 2.5.5.3, 2.5.5.5, 4.1.5.8–4.1.5.9, 4.2.5.8–4.2.5.9, 4.3.5.17 reguli executabile · 14.10.2026 |
| DEC-191 | Centralele termice pe gaz sub 300 kW | În clădirile de locuit și publice, scutirea de la art. 2.4.14.1 alin. (1)–(6) pentru centralele termice mici pe gaz (Pi < 300 kW) cu tiraj forțat se aplică și când centrala e într-o încăpere proprie (alin. (2) și (7)). În construcțiile/spațiile de producție și depozitare, încăperea distinctă a centralei se separă conform alin. (1)–(6) (alin. (9), regula specială). În toate cazurile se respectă interdicțiile de amplasare din alin. (8) (inclusiv în clădirile înalte și foarte înalte, cu excepția centralelor de apartament), iar scutirea nu se aplică centralelor fără tiraj forțat sau pe alt combustibil. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 2.4.14.1 alin. (1)–(9) reguli executabile · 14.10.2026 |
| DEC-192 | Parcaj suprateran folosit doar de personal | Separarea se verifică la EI 60, după art. 3.2.11.19 (regula specială). | P118-1/2025, art. 3.2.11.19 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-193 | Clădiri existente – lățimea căilor de evacuare | Se admite o reducere de cel mult 10 cm sub lățimea normată, semnalată ca atenționare. | P118-1/2025, anexa 10, art. A.10.2.5.62 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-194 | Scările rulante pe căile de evacuare | Toate scările rulante, indiferent de numărul lor, se iau în calcul împreună cu un singur flux. | P118-1/2025, art. 2.5.6.3.3, 2.5.6.1.7 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-195 | Puțul ascensorului pentru evacuare asistată, nivelul I | Minimele se cumulează: se cere EI/REI 120. | P118-1/2025, art. 2.4.4.2.1 alin. (1) reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-196 | Ușa dintre rampele parcajului subteran înglobat | Cerințele se cumulează: ușa trebuie să îndeplinească și EI 90-C (art. 3.2.11.8), și EI2 90-C5S200 (art. 2.5.6.2.3). | P118-1/2025, art. 2.5.6.2.3, 3.2.11.8 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-197 | Tabelele generale 46 și 47 în clădiri mixte | Se aplică elementelor care nu separă spații ale unei destinații cu tabel propriu (alegerea pe element, după spațiile separate). | P118-1/2025, Tabelele 46–47 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-198 | Construcții existente de nivelul III fără valori (CC10-054) | Unde articolul nu dă valori pentru nivelul III, regula semnalează verificare manuală. | P118-1/2025, anexa 10 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-199 | Încăperile tampon de scară și de ascensor | Se deosebesc prin legăturile din model (ce separă pereții, unde dau ușile); cerințele tampoanelor de scară nu se aplică tampoanelor de ascensor. | P118-1/2025, art. 4.1.4.12, 4.2.4.12 modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-200 | Indicele C5 la uși | Se citește din clasa declarată a ușii (SR EN 13501-2), nu din modul de închidere. | SR EN 13501-2; P118-1/2025 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-201 | Pereții spre grupurile sanitare la clădirile existente | Excepția art. A.10.3.4.4 se aplică tuturor tabelelor anexei 10. | P118-1/2025, anexa 10, art. A.10.3.4.4 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-202 | Pereții apartament–coridor în blocuri existente foarte înalte | Minimele se cumulează: EI/REI 120. | P118-1/2025, anexa 10, art. A.10.3.10.9, Tabelul 159 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-203 | Prevederile cap. 2–3 pentru clădiri cu săli aglomerate | La clădirile cu înălțime obișnuită în care sala aglomerată este compartiment distinct, aceste prevederi se aplică numai compartimentului sălii (extinde DEC-173). | P118-1/2025, art. 4.3.2.4 alin. (2)–(3) reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-204 | Etanșarea rosturilor și a traversărilor | Se descriu separat în model: rosturile (EI 90) și traversările de instalații (rezistența elementului traversat). | P118-1/2025, art. 2.2.2, 2.3.2 modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-205 | Fâșia peste peretele antifoc la clădiri de aceeași înălțime | Fâșia REI 60 și depășirea acoperișului cu cel puțin 0,60 m sunt alternative. | P118-1/2025, Figurile 35–36 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-206 | Parcajul de cel mult 5 locuri în clădiri de locuit | Modelul deosebește parcajul alipit de cel înglobat; art. 3.2.11.6 alin. (4)–(5) privesc parcajele alipite. | P118-1/2025, art. 3.2.11.6 modelul construcției, reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-207 | Ecranele de fațadă DH și D600 | La fațade, un ecran DH x satisface cerința D600 x. | P118-1/2025, art. 2.3.6.1.2 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-208 | Termoizolația sub șapă cu fâșii incombustibile | Excepția acoperă și materialele de clasă E sau D; regula semnalează verificare manuală. | P118-1/2025, art. 2.3.6 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-209 | Acoperișul cu clasa B(ROOF)(T4) | Clasa B(ROOF)(T4) a acoperișului este o alternativă de sine stătătoare la bariere și fâșii. | P118-1/2025, art. 2.3.7 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-210 | Luminatoarele neîncadrate la nivelurile II–V | Articolul precizează ce nu se ia în calcul la nivelul de stabilitate; regula semnalează verificare manuală. | P118-1/2025, CC1-027, Tabelul 2 reguli executabile · 10.10.2026 |
| DEC-211 | Separarea parcajelor subterane cu peste 10 autoturisme | La parcajele subterane cu peste 10 autoturisme, separarea anexelor (stație de pompare – EI 180/REI 180 cu tampon și uși EI 90-C, camere de gunoi și boxe – EI 120 cu tampon și uși EI 60-C, tablou electric general – EI 90 cu ușă EI 90-C, dispecerat – EI 120 cu ușă EI 90-C) se verifică după NP 127 (art. 95, 97, 98, 138), conform P118-1/2025 art. 3.2.11.1 alin. (3); P118-1 se folosește numai unde NP 127 nu are prevederi (CTC 05.12.2025 Speța 10). Art. 3.2.11.15 se aplică parcajelor supraterane și, prin art. 3.2.11.1 alin. (2), celor subterane cu cel mult 10 autoturisme. Dacă se păstrează și verificarea P118-1, soluțiile conforme NP 127 (pereți, planșee, uși) nu se raportează ca neconformități. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 3.2.11.1 alin. (2)–(3), 3.2.11.15; NP 127, art. 95, 97, 98, 138; CTC 05.12.2025, Speța 10 reguli executabile · 14.10.2026 |
| DEC-212 | Spațiile accesibile publicului | Modelul are un câmp dedicat; până la completarea lui, circulațiile comune sunt considerate accesibile publicului. | P118-1/2025, CC4-027, CC10-106 modelul construcției, reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-213 | Perechile perete–ușă la încăperi tampon (art. 2.3.3 lit. i) | La clădirile civile, nerespectarea perechii semnalează verificare manuală, pentru că pot exista prevederi speciale pentru pereții tamponului. | P118-1/2025, CC1-076, art. 4.1.5.9 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-214 | Niveluri fără valoare în tabel | Când tabelul nu dă o valoare pentru nivelul de stabilitate, regula semnalează verificare manuală (lipsa valorii nu înseamnă lipsa cerinței). | P118-1/2025, CC2-080, CC2-112, CC9-041 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-215 | Elementele structurale în locul ecranelor de fum | Elementele structurale de cel puțin 30 de minute pot ține loc de ecrane DH 30 la cantonarea fumului. | P118-1/2025, art. 8.1.12, 8.7.2 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-216 | Indicii multi/single și ve/ho la voleți și tubulaturi | Se compară automat: multi satisface single, iar orientările cerute trebuie cuprinse în cele declarate. | SR EN 13501-4; P118-1/2025, cap. 8 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-217 | Parcaje peste 30 m cu evacuarea fumului după NP 127 | Se acceptă orice sistem declarat după NP 127, inclusiv natural-organizat; condițiile se verifică manual. | P118-1/2025, CC6-119; NP 127, art. 114 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-218 | Tabelul 146 la clădiri existente | Se verifică pereții dintre funcțiuni diferite; ceilalți pereți au prevederi proprii în anexa 10. | P118-1/2025, anexa 10, Tabelul 146 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-219 | Planșeul spre pod | Se aplică valorile proprii din art. 2.1.3.4 lit. a) (la nivelul II, REI 60), ca regulă specială față de Tabelul 2. | P118-1/2025, art. 2.1.3.4 lit. a), Tabelul 2 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-220 | Bisericile parter din lemn cu cel mult 100 de utilizatori | Excepția art. 3.2.8.1 înlocuiește atât clasa de reacție, cât și rezistența la foc cerută de Tabelul 2. | P118-1/2025, art. 3.2.8.1 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-221 | Pereții de sectorizare și Tabelul 2 | Trimiterea la „nr. crt. 5” se citește nr. crt. 6, rândul pereților de sectorizare (eroare de numerotare). | P118-1/2025, CC5-098, CC7-016, CC7-063, Tabelul 2 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-222 | Tabelul 17 pe circulații | Se aplică toate coloanele tabelului, inclusiv cele pentru coridoare, holuri și case de scări. | P118-1/2025, Tabelul 17 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-223 | Folii, mochete și lemn (art. 2.4.6.1 alin. 2) | Este o derogare: ce nu intră în ea respectă Tabelul 19. | P118-1/2025, art. 2.4.6.1 alin. (2) reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-224 | Clădiri existente cu o singură încăpere BE3 | Se aplică separarea din art. A.10.2.3.51, nu cerința pentru întreaga clădire. | P118-1/2025, anexa 10, art. A.10.2.3.51 reguli executabile · 13.10.2026 |
| DEC-225 | Tabelul 18 la nivelul V | „-” în tabel înseamnă că nu se normează; nu există cerință. | P118-1/2025, Tabelul 18 reguli executabile · 13.10.2026 |
| Construcții existente (P118-1/2025, cap. 9 și anexa 10) | |||
| DEC-119 | Ce reguli se aplică clădirilor existente | Construcții existente (fond construit anterior P118-1/2025): (a) fără extindere și cu aceeași destinație (inclusiv modificările/recompartimentările, intrarea în legalitate și lucrările doar la instalații): conformare după anexa 10, aplicată integral (art. 9.1; art. 9.3 lit. a) liniuța 1; pct. (313) alin. (1) lit. a)); alternativ, dacă beneficiarul optează și e fezabil tehnic și economic, integral după cap. 1–8 (art. 9.3 lit. a) teza finală; CTC 03.12.2025 Speța 3 pct. 1.1), fără combinarea celor două; (b) la schimbarea destinației: întreaga construcție se conformează după prevederile pentru construcții noi, dacă e fezabil, altfel prin măsuri de îmbunătățire/alternative stabilite prin expertiză (art. 9.3 lit. a) liniuța 2); (c) la extindere: volumul existent după anexa 10, extinderea după reglementările în vigoare, cu separarea de la pct. (313) alin. (1) lit. b) (art. 9.2; art. 9.3 lit. b)); (d) în toate cazurile, echiparea cu instalații cu rol de securitate la incendiu se face potrivit reglementărilor în vigoare (art. 9.1–9.2). Se semnalează diferența de prioritate dintre art. 9.3 lit. a) și CTC Speța 3. În modelul construcției, opțiunea se declară în câmpul „regim de conformare” (anexa 10 / construcții noi); nedeclarată: la construcțiile existente fără schimbarea destinației se aplică anexa 10, iar la schimbarea destinației se aplică prevederile pentru construcții noi, dacă nu s-a declarat conformarea după anexa 10 (care se admite numai prin măsuri stabilite prin expertiză). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 1.1.4 alin. (3), art. 9.1–9.3, anexa 10 pct. (313); CTC 03.12.2025, Speța 3 reguli executabile, analiza AI · 14.10.2026 |
| DEC-120 | Nota generală a anexei 10 | Când prevederea pentru construcții noi e mai puțin restrictivă, ea se aplică ca alternativă, întreagă (fără amestec de tabele), oriunde există un echivalent direct (ex. Tabelele 41/147, 42/148, 25–26). | P118-1/2025, art. 9.3 lit. a), anexa 10 – nota generală reguli executabile, liste Cc · 09.10.2026 |
| DEC-121 | Monumentele istorice | La monumentele istorice clasate sau în curs de clasare și la construcțiile cu valoare arhitecturală sau istorică deosebită stabilite prin documentații de urbanism, prevederile P118-1/2025 (inclusiv anexa 10 și sistemele de evacuare a fumului), P118-2/2013 și, conform CTC 18.03.2026 Speța 1, P118-3/2015 au caracter de recomandare (P118-1 art. 1.1.5, A.10.1.1.4; P118-2 art. 1.4); măsurile de îmbunătățire posibile, inclusiv privind instalațiile, se stabilesc prin expertiză tehnică, iar evaluatorul le semnalează ca recomandări. Rămân obligatorii cerințele I7/2011 scrise expres pentru monumente (AFDD – art. 4.2.2.10; DDR la clădirile de cult și cultură monument istoric – art. 4.2.2.8). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 1.1.5, A.10.1.1.4; P118-2/2013, art. 1.4; CTC 18.03.2026, Speța 1; I7/2011, art. 4.2.2.8, 4.2.2.10 reguli executabile, liste Cc · 14.10.2026 |
| DEC-122 | Tabelul 162 – sălile existente | Limita se aplică numărului de locuri. | P118-1/2025, anexa 10, Tabelul 162 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-123 | Art. 2.1.12 din anexa 10 | Este condiția pentru încadrarea la nivelul II de stabilitate (q ≤ 420 MJ/m²), nu o interdicție generală a structurii metalice neprotejate. | P118-1/2025, anexa 10, art. 2.1.12–2.1.13 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-127 | Tabelul 174 – valori la limită | Densitatea sarcinii termice egală cu limita dintre două rânduri se încadrează în rândul mai puțin sever. | P118-1/2025, anexa 10, Tabelul 174 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-128 | Depozitele de lichide – clasa de periculozitate | Construcții existente: orice depozit, inclusiv cel numai cu lichide, are clasa de periculozitate P după Tabelul 171 (A.10.6.2.19; lichidele – P.2 C, P.3 C, P.4 E–F, P.5 H, după inflamabilitate și ambalaj). Lichidele combustibile se încadrează suplimentar în clasele L I–L IV (Tab. 172, A.10.6.2.20), iar depozitul de lichide în categoriile D1–D7 (Tab. 173, A.10.6.2.21). Toate încadrările se înregistrează și se aplică (inclusiv A.10.6.2.25 și A.10.6.2.30–35). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, anexa 10, art. A.10.6.2.19–A.10.6.2.21, Tabelele 171–173 modelul construcției, reguli executabile · 14.10.2026 |
| DEC-129 | „Depozite mai înalte de 6 m” | Se referă la înălțimea stivelor. | P118-1/2025, anexa 10 reguli executabile · 09.10.2026 |
| Proiectare – instalații (P118-2, P118-3, I7) | |||
| DEC-047 | Drencere – timpul de funcționare | Pentru sprinklerele deschise de stingere se aplică timpul clasei de pericol (art. 7.153 alin. (3)), ca regulă specială față de 60 min (art. 7.145 alin. (1)). | P118-2/2013, art. 7.145, 7.153 Ci-2 (CI2-123) · 08.10.2026 |
| DEC-048 | Presiunile ESFR | Art. 7.178 (3,5 bar) și tabelele 7.14a/7.14b diferă: de verificat manual – analiza AI doar semnalează. | P118-2/2013, art. 7.178, tab. 7.14a–b Ci-2 (CI2-140, CI2-142) · 08.10.2026 |
| DEC-049 | FK-5-1-12 – declanșarea | În spațiile ocupabile se aplică întârzierea pentru evacuare (art. 15.15); în cele neocupate declanșarea sub 10 s (art. 22.6). | P118-2/2013, art. 15.15, 22.6 Ci-4 · 08.10.2026 |
| DEC-050 | FK-5-1-12 – densitatea de umplere | 1 440 kg/m³ la 42 bar (art. 22.20, regula specială), nu 1480 din tabelul 22.1. | P118-2/2013, art. 22.20, tab. 22.1, 22.3 Ci-4 · 08.10.2026 |
| DEC-051 | Pulberi – art. 25.38 | Se citește „nu depășește 30 s” (paranteza și art. 25.56), nu „depășește 30 s”. | P118-2/2013, art. 25.38, 25.56 Ci-5 · 08.10.2026 |
| DEC-052 | Cămine pentru pompe mobile | 15 m (art. 12.27 alin. (4), regula specială pentru cămine), nu 20 m (art. 12.12, bazine). | P118-2/2013, art. 12.12, 12.27 Ci-3 · 08.10.2026 |
| DEC-053 | Art. 4.1, 12.3, 13.31 – forme în vigoare | Se aplică forma modificată prin OMDRAP 6.026/2018; formele anterioare din textul consolidat nu se aplică. | P118-2/2013; OMDRAP 6.026/2018 Ci-1, Ci-3, bibliotecă · 08.10.2026 |
| DEC-054 | Locuințe foarte înalte – detectare | Se aplică art. 3.3.19 (regula specială): se verifică cel puțin spațiile comune; apartamentele fără detectoare doar se semnalează. | P118-3/2015, art. 3.3.1 lit. c), 3.3.2, 3.3.19 Ci-6 · 08.10.2026 |
| DEC-055 | Zone cu zgomot > 90 dB | Dispozitivele de alarmare vizuale sunt obligatorii; neconform doar lipsa lor – semnalul acustic suplimentar nu e neconformitate. | P118-3/2015, art. 3.8.4.1, 3.8.1.10, 3.8.2.3 Ci-6 · 08.10.2026 |
| DEC-056 | Mesaje vocale – nivel | 10 dB peste zgomotul ambiant (art. 3.8.3.5, regula specială); minimele de 65/75 dB rămân. | P118-3/2015, art. 3.8.3.5, 3.8.2.5 Ci-6 · 08.10.2026 |
| DEC-057 | Sursa de rezervă a IDSAI | Bateriile sunt obligatorii (art. 4.1.4); grupul electrogen le completează (art. 4.3.5). | P118-3/2015, art. 4.1.4, 4.3.5 Ci-6 · 08.10.2026 |
| DEC-058 | Declanșatoarele manuale | Transmit fără întârziere; transmisia întârziată (art. 3.10.2) nu li se aplică. | P118-3/2015, art. 3.6.5.4, 3.10.2 Ci-6 · 08.10.2026 |
| DEC-059 | Art. 3.3.9 – rețea / ierarhizare | „peste 512 detectoare, cu o întindere totală de peste 10000 m²” se citește cumulativ; dacă e depășit un singur prag – de verificat. | P118-3/2015, art. 3.3.9 Ci-6 · 08.10.2026 |
| DEC-060 | Reducerea Amax | Art. 3.7.3.6 prevalează asupra exemplului 5 din anexă: reducerea cu 30 % e opțiune de proiectare; AI-ul semnalează dacă breviarul nu precizează aria folosită. | P118-3/2015, art. 3.7.3.6, anexă Ci-7 · 08.10.2026 |
| DEC-061 | Cabluri în clădiri înalte, foarte înalte, spitale | 90 min pentru legătura ECS – dispozitive de alarmare (art. 5.3.6, regula specială); 30 min pentru celelalte căi de transmisie (art. 5.3.13). | P118-3/2015, art. 5.3.6, 5.3.13 Ci-7 · 08.10.2026 |
| DEC-062 | Distanța până la declanșatoarele manuale | 20 m / 15 m (art. 3.7.13.1 alin. (2), regula specială), nu 30 m (alin. (1)). | P118-3/2015, art. 3.7.13.1 Ci-7 · 08.10.2026 |
| DEC-063 | Tabelele 3.4 și 3.5 | Se aplică forma modificată prin OMDRAP 6.025/2018 (intervale de Amax; ex. Amax ≤ 10 m², înclinare > 20°: 2,9 m). | P118-3/2015, art. 3.7.3.8; OMDRAP 6.025/2018 Ci-7, bibliotecă · 08.10.2026 |
| DEC-064 | AFDD | Obligatoriu numai în spațiile din art. 4.2.2.10 alin. 2; în rest recomandare; excluderile din art. 4.2.2.11 prevalează. | I7/2011, art. 4.2.2.10, 4.2.2.11 Ci-8, calculator · 08.10.2026 |
| DEC-065 | Sursele pentru serviciile de securitate | Lista din art. 5.6.3.1.1 (regula specială), nu cea din art. 3.4.2. | I7/2011, art. 3.4.2, 5.6.3.1.1 Ci-8 · 08.10.2026 |
| DEC-066 | Tuburi din plastic pe lemn | Montajul înglobat se admite doar pentru tuburile cu întârziere la propagarea flăcării (art. 7.20.16, regula specială). | I7/2011, art. 7.20.15, 7.20.16 Ci-8 · 08.10.2026 |
| DEC-067 | Iluminat local în grupuri sanitare | 0,5 lx (art. 7.23.9.5, regula specială), nu 1 lx ca la evacuare. | I7/2011, art. 7.23.9.5, tab. 7.23.1a Ci-9 · 08.10.2026 |
| DEC-068 | Înălțimea de montaj a corpurilor de evacuare | 2–3 m (art. 7.23.8.4, regula specială). | I7/2011, art. 7.23.4.4, 7.23.8.4 Ci-9 · 08.10.2026 |
| DEC-069 | Continuarea lucrului – durata | Minimum 1 oră (art. 7.23.6.2, regula specială). | I7/2011, art. 7.23.6.2, tab. 7.23.1a Ci-9 · 08.10.2026 |
| DEC-070 | Tabelele 7.23.1b și 7.23.1c | Duratele minime din tab. 7.23.1b sunt obligatorii prin nota 3) a tab. 7.23.1a și art. 7.23.3, inclusiv regula din NOTA tabelului (la funcțiuni diferite în aceeași clădire se ia valoarea maximă); nerespectarea lor este neconformitate (concordant cu DEC-030). Tab. 7.23.1c („Exemple de valori”): abaterile se semnalează „de verificat”, nu ca simplă observație; obligatorii rămân valorile din articole și din tab. 7.23.1a. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | I7/2011, art. 7.23.3, tab. 7.23.1a nota 3), tab. 7.23.1b–c Ci-9 · 14.10.2026 |
| DEC-280 | NOTA tabelului 7.23.1c din I7 (iluminatul de securitate) | NOTA tabelului 7.23.1c este obligatorie: calculul iluminatului de securitate se face numai cu componenta directă a iluminării, fără reflexiile suprafețelor încăperii; lipsa ei din breviarul de calcul este neconformitate (CI9-016, tip „obligatoriu”). Valorile date ca exemple în tab. 7.23.1c rămân orientative (DEC-070). Se aplică și în ChatBot. | I7/2011, art. 7.23.3, tab. 7.23.1c (NOTĂ) lista de autoverificare Ci, analiza proiectului, asistentul · 18.10.2026 |
| DEC-071 | Subcapitolul 7.23 – forma în vigoare | Se aplică forma înlocuită integral prin Ordinul 959/2023; forma anterioară nu se aplică. | I7/2011; Ordinul MDLPA 959/2023 Ci-9, bibliotecă, calculator · 08.10.2026 |
| DEC-095 | Detectoarele de fum autonome | O instalație de detectare, semnalizare și alarmare cu acoperire totală este acceptată în locul detectoarelor autonome cerute la turismul mic și la locuințele de la mansardă, subsol sau demisol. | P118-3/2015, art. 3.3.1 alin. (4) reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-098 | Demisolul la iluminatul de siguranță | Se încadrează subteran sau suprateran după cota pardoselii față de teren, conform definiției din P118-1/2025 (pe teren în pantă: suprateran dacă îndeplinește condiția pe cel puțin 50% din perimetru). | I7/2011, art. 7.23; P118-1/2025, definiția 30 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-104 | Hidranți exteriori – comerț în clădiri mixte | Obligativitatea pentru clădirile de comerț (≥ 1.250 m²) se aplică și clădirilor mixte, după aria desfășurată a funcțiunii de comerț. | P118-2/2013, art. 6.1 alin. (4) lit. h) reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-105 | „Cu excepția locuințelor” la spațiile subterane | Excepția acoperă locuințele și anexele lor (boxe, spații tehnice); spațiile subterane ale clădirilor de locuit cu alte funcțiuni (comerț, birouri etc.) peste prag intră la obligativitate. | P118-2/2013, art. 4.1 alin. (1) lit. l), art. 6.1 alin. (4) lit. q); P118-3/2015, art. 3.3.1 alin. (1) lit. f) reguli executabile, liste Ci, modelul construcției · 09.10.2026 |
| DEC-106 | „Peste 2 niveluri” la hidranții exteriori (sănătate, copii) | Se numără toate nivelurile, supraterane și subterane. | P118-2/2013, art. 6.1 alin. (4) lit. e) pct. (ii) reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-107 | Preșcolarii la hidranții exteriori | La hidranții exteriori (P118-2/2013 art. 6.1 alin. (4), forma Ord. 6026/2018), clădirile pentru supravegherea, îngrijirea ori cazarea copiilor preșcolari (grădinițe, centre de zi) și creșele (clădiri pentru sănătate – P118-1 art. 3.2.4.1) se verifică la lit. e) (> 100 de persoane sau peste 2 niveluri, numărate conform DEC-106, și Ac > 600 m²), cumulat cu lit. f) (se reține cerința cea mai severă). Școlile primare fără preșcolari se verifică numai la lit. f) (> 200 de persoane sau > 2 niveluri supraterane și Ac > 600 m²). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-2/2013, art. 6.1 alin. (4) lit. e)–f) (Ord. 6.026/2018) reguli executabile, calculator · 14.10.2026 |
| DEC-108 | Acoperirea detectării când doar un spațiu e încadrat | Când obligativitatea privește doar un spațiu (ex. restaurant în subsol), acoperirea totală se cere în acel spațiu, nu în toată clădirea. | P118-3/2015, art. 3.3.1 alin. (1), art. 3.3.2 alin. (1) reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-109 | Centrele sociale la detectare | Liniuța 9 de la P118-3/2015 art. 3.3.1 alin. (1) lit. e) se aplică, la Ad > 150 m², clădirilor de sănătate cu paturi staționare și celor pentru supravegherea, îngrijirea ori cazarea/adăpostirea bătrânilor, persoanelor cu dizabilități sau lipsite de adăpost (inclusiv centrele pentru persoane/copii fără adăpost). Celelalte centre sociale (de ex. centre rezidențiale pentru copii de vârstă școlară din sistemul de protecție specială, centre pentru victimele violenței domestice) se încadrează după criteriile proprii: liniuța 10 (antepreșcolari/preșcolari, Ad > 150 m²), liniuța 8 (cazare elevi > 100 de locuri), lit. i) (> 300 de persoane sau Ad > 1.000 m²) etc.; extinderea liniuței 9 la ele poate fi doar recomandare. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-3/2015, art. 3.3.1 alin. (1) lit. e) liniuțele 8–10, lit. i) reguli executabile, liste Ci, calculator · 14.10.2026 |
| DEC-110 | Clădirea de locuit colectivă | Clădirea cu cel puțin două locuințe; casa unifamilială nu intră la cerința detectoarelor autonome de la mansardă, subsol sau demisol. | P118-3/2015, art. 3.3.1 alin. (4); P118-1/2025, art. 3.2.1.1 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-111 | Sprinklere în clădiri înalte mixte cu locuințe | La clădirile înalte și foarte înalte mixte, sprinklerele se cer în toate părțile cu altă destinație decât locuințele și anexele lor. | P118-2/2013, art. 7.1 lit. b)–c) reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-112 | Sprinklere – „alte clădiri civile” | Lit. k) nu cuprinde comerțul și parcajele, care au literele lor (pragul de 1.500 m² de la comerț rămâne determinant). | P118-2/2013, art. 7.1 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-113 | Sprinklere – comerț în clădiri mixte | Clădirea mixtă cu un singur compartiment se judecă după aria funcțiunii de comerț. | P118-2/2013, art. 7.1 lit. f) reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-114 | Sprinklere – comerț subteran | Pragul de 500 m² se compară cu aria cumulată a spațiilor comerciale subterane. | P118-2/2013, art. 7.1 lit. e) reguli executabile, modelul construcției · 09.10.2026 |
| DEC-115 | Iluminatul de siguranță în clădiri mixte | În clădirile mixte, încăperile de producție sau depozitare se verifică după prevederile pentru spațiile de producție sau depozitare (I7/2011 art. 7.23.8.1 lit. e), art. 7.23.10.1 lit. b)) și, cumulat, după cele pentru încăperile din clădiri civile/publice (art. 7.23.8.1 lit. b), art. 7.23.10.1 lit. a), c)) când clădirea are funcțiune principală civilă; se reține cerința cea mai severă (P118-1/2025 art. 7.1.2; CTC 07.07.2025, Speța 13). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | I7/2011, art. 7.23.8.1 lit. b), e), art. 7.23.10.1; P118-1/2025, art. 7.1.2; CTC 07.07.2025, Speța 13 reguli executabile, liste Ci · 14.10.2026 |
| DEC-116 | Iluminatul în stațiile de pompare | Cerința de iluminat pentru continuarea lucrului se aplică stațiilor de pompe de incendiu, nu și stațiilor de pompare fără rol la incendiu (ex. hidrofor de apă potabilă). | I7/2011, art. 7.23.7 reguli executabile, modelul construcției · 09.10.2026 |
| DEC-117 | Încăperi tehnice cu iluminat local | Se verifică la nivelul iluminatului local; lipsa iluminatului pentru intervenții se semnalează separat. | I7/2011, art. 7.23.11.3 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-118 | Blocurile de locuințe și iluminatul de evacuare | La clădirile de locuit cu peste 50 de persoane se cere iluminat de securitate pentru evacuare, potrivit textului. | I7/2011, art. 7.23.8.1 lit. a) reguli executabile, liste Ci, calculator · 09.10.2026 |
| DEC-131 | Scara închisă cu ferestre pe un singur nivel | Nu necesită sistem de evacuare a fumului; condiția „peste un nivel” se aplică scărilor cu ferestre, celelalte case de scări închise supraterane îl necesită. | P118-1/2025, art. 8.1.8, 8.5.1 reguli executabile, liste Cc · 09.10.2026 |
| DEC-132 | „Un dispozitiv la cel mult 200 m²” | Se aplică dispozitivelor de evacuare a fumului montate în canale. | P118-1/2025, art. 8.2.4 alin. (4) reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-133 | Anexa 6 P118-2 – numărul de niveluri | La „1…4 / peste 4 niveluri” se numără toate nivelurile, supraterane și subterane. | P118-2/2013, anexa nr. 6 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-134 | Rețeaua de incintă (art. 6.23) | În proiectul unui obiectiv din incintă se semnalează ca atenționare; verificarea completă aparține proiectului rețelei comune. | P118-2/2013, art. 6.22–6.23 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-135 | Anexa 3 P118-2 – poziția 2 (preșcolari, creșe, cămine) | Anexa 3 P118-2/2013, nr. crt. 2 (1 jet sub 5.000 m³, 2 jeturi de la 5.000 m³): clădirile de învățământ care adăpostesc copii preșcolari (grădinițe), clădirile pentru sănătate – inclusiv creșele și căminele de bătrâni și persoane cu dizabilități (P118-1/2025 art. 3.2.4.1 alin. (1)) –, comerț, cultură, producție/depozitare, mixte, parcaje și spații subterane. Școlile fără preșcolari se încadrează la nr. crt. 1 (1 jet sub 25.000 m³, 2 jeturi de la 25.000 m³). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-2/2013, anexa nr. 3 nr. crt. 1–2; P118-1/2025, art. 3.2.4.1 alin. (1) reguli executabile, calculator · 14.10.2026 |
| DEC-136 | Apa pulverizată acționată prin linie pilot sau pneumatică | Linia pilot sau pneumatică este sistemul de detecție al zonei; nu se cere în plus detectare electrică. | P118-2/2013, art. 8.64–8.67 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-137 | Buteliile la ceața de apă locală și rezervorul tampon la apa pulverizată | Sunt admise ca reguli speciale față de art. 12.2 alin. (5). | P118-2/2013, art. 9.13 alin. (2), 12.2 alin. (5), 12.18 alin. (1) reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-138 | Durata la sistemele de velocitate medie | 120 de minute pentru tot capitolul de velocitate medie; 30 de minute cu AFFF. | P118-2/2013, art. 8.42 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-139 | Sprinklere în rafturi – culoare de 1,2 m | La culoare de exact 1,2 m se iau în calcul două rafturi. | P118-2/2013, art. 7.106, tab. 7.2 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-140 | ESFR în clădiri cu mai multe funcțiuni | Admisibilitatea ESFR se judecă pe compartimentul de depozitare. | P118-2/2013, art. 7.1 alin. (2), 7.161 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-141 | Sprinklere murale în zone OH4 | Zonele OH4 se tratează ca HHS: sprinklere murale doar în coridoare, canale de cabluri și la stâlpi. | P118-2/2013, art. 7.4 alin. (7), 7.61 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-142 | Durata de funcționare ESFR | 60 de minute (regula specială), nu durata clasei HH. | P118-2/2013, art. 7.177 alin. (3), 7.26 alin. (2) reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-143 | Restricțiile pentru stingerea cu gaze (art. 15.7) | Se aplică tuturor gazelor din cap. 15 (tabelul 15.1), nu doar IG-100, IG-541 și IG-01. | P118-2/2013, art. 15.7, tab. 15.1 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-144 | FK-5-1-12 în spații neocupabile | Nu se cere dispozitivul de întârziere; declanșarea sub 10 s se aplică în spațiile neocupate. | P118-2/2013, tab. 15.2, art. 15.15, 22.6 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-145 | Deversoarele de spumă la rezervoarele peste 60 m | Se adaugă câte un deversor pentru fiecare increment început de 465 m² (700 m² la tab. 24.8). | P118-2/2013, tab. 24.7–24.8 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-146 | Stratul de spumă la inundarea totală | Excepția de la art. 24.61 pentru inundarea totală se aplică literal. | P118-2/2013, art. 24.61 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-147 | Nivelul acustic de alarmare în zone speciale | Nu se verifică în zonele cu zgomot peste 90 dB sau cu antifoane (acolo contează dispozitivele vizuale); se verifică unde pot fi persoane cu deficiențe de auz, alături de alarmarea vizuală. | P118-3/2015, art. 3.8.4.1, 3.8.1.10 reguli executabile, liste Ci · 09.10.2026 |
| DEC-148 | Liniile radiale din propria zonă | Liniile radiale care rămân în zona pe care o deservesc pot avea cabluri cu întârziere la propagarea flăcării (regula specială). | P118-3/2015, art. 5.3.8 alin. (1), 5.2.15 lit. b) reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-149 | Alarmarea în apartamente cu detectare doar în spațiile comune | Nivelul de alarmare în apartamente se verifică după procedura de alarmare din scenariul de securitate la incendiu (verificare manuală). | P118-3/2015, art. 3.3.19, 3.8.1.5, 3.8.2.5 reguli executabile · 09.10.2026 |
| DEC-150 | IPT la săli peste 400 de locuri | Se numără locurile, nu capacitatea cu sporul pentru personal. | I7/2011, art. 6.2.2 reguli executabile, calculator · 09.10.2026 |
| DEC-151 | DDR în încăperi cu aglomerări de persoane | DDR obligatoriu în încăperile cu aglomerări de persoane: cel puțin 50 de persoane simultan (≥ 50) și cel mult 4 m²/persoană (P118-1/2025 art. 1.2.1; I7/2011 art. 4.2.2.8 alin. 2, forma Ord. 959/2023). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | P118-1/2025, art. 1.2.1; I7/2011, art. 4.2.2.8 alin. 2 reguli executabile, calculator (de aliniat) · 14.10.2026 |
| DEC-152 | Categoria BE din I7 – derivată din risc | Categoria BE din I7/2011 se derivă din riscul de incendiu stabilit după P118-1/2025, conform corespondenței explicite din I7 anexa 5.1 (Notă): foarte mare – BE3 (în P118-1 anexa 10: BE3a/BE3b), mare – BE2, mijlociu/mediu – BE1a, mic – BE1b; nu se introduce separat. Separat se înregistrează numai BE4 (risc de contaminare, anexa 5.2) și prezența atmosferelor explozive (BE3 – riscuri de explozie, anexa 5.2); neconcordanța BE3 «foarte mare»/«explozie» din I7 se semnalează. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | I7/2011, anexele 5.1 (Notă) și 5.2 modelul construcției, reguli executabile · 14.10.2026 |
| Exploatare și organizare | |||
| DEC-072 | Avizul de înființare SVSU | Rămâne necesar. | L 307/2006, art. 13 lit. d)–e); OMAI 51/2024 registru, ghid localități · 06.10.2026 |
| DEC-073 | Frecvența exercițiilor, unde actele nu o fixează | Recomandare de bună practică: cel puțin un exercițiu pe semestru, dintre care unul pe timpul nopții la clădirile cu cazare. | bună practică registru, prototip – exploatare · 06.10.2026 |
| DEC-074 | PAAR-ul localității | Se aprobă prin hotărâre a consiliului local și se transmite inspectoratului; nu există un aviz al inspectoratului pentru PAAR. | OMAI 132/2007 registru, ghid localități · 06.10.2026 |
| DEC-075 | Periodicități fără normă | Produsele fără periodicitate în normă se verifică după producător, cu valoare implicită până la încărcarea instrucțiunilor (uși 6 luni, trape anual – „implicit, de confirmat”). | — prototip – exploatare, scadențe · 08.10.2026 |
| DEC-076 | Exercițiile în unitățile sanitare | IP-085: în unitățile sanitare exercițiile de alarmare/evacuare se execută doar cu personalul unității, fără pacienți/utilizatori (OMAI 146/2013 art. 128 alin. (1)); în spațiile unde sunt cazați copii – obligatoriu cel puțin o dată la 3 luni (alin. (2)); la spitalele de psihiatrie, pneumoftiziologie și cele cu persoane netransportabile – cel puțin o dată la 3 luni, numai cu personalul propriu (art. 129). Temeiul general al exercițiilor: OMAI 163/2007 cap. VI (art. 144–147), nu art. 23. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | OMAI 146/2013, art. 128–129; OMAI 163/2007, art. 144–147 registru IP-085 · 14.10.2026 |
| DEC-077 | Evaluarea semestrială a pregătirii (LOC-068) | Rămâne ca bună practică, fără temei. | bună practică registru LOC-068 · 06.10.2026 |
| DEC-240 | Planul de intervenție | Planul de intervenție nu mai este o obligație: obligația din Legea 307/2006, art. 19 lit. k) a fost abrogată prin OUG 80/2021, iar prevederile din ordine care îl cer (OMAI 163/2007, art. 28 lit. c), art. 31, art. 35 alin. (1); OMAI 166/2010, art. 45; normele specifice pe domenii) rămân nemodificate în text, dar nu se mai aplică pe platformă ca obligație, întrucât obligația legală a fost abrogată (decizie a platformei). Modelul de plan rămâne ca document facultativ. Rămân obligatorii planul de evacuare a persoanelor și planul de depozitare și de evacuare a materialelor periculoase (OMAI 163/2007, art. 28 lit. a)–b), art. 29–30). Se semnalează că textul ordinelor nu a fost modificat și că HG 537/2007 mai prevede sancțiune pentru lipsa planului; în caz de dubiu se consultă inspectoratul. | L 307/2006, art. 19 lit. k) (abrogat prin OUG 80/2021); OMAI 163/2007, art. 28–31; HG 537/2007 registru, modele (ACT-OPR-001, ACT-OPR-012, EVD-OPR-011, INS-…), asistent · 14.10.2026 |
| DEC-241 | Registrele firmelor autorizate (OMAI 87/2010) | Registrele de evidență din anexele nr. 12–16 la Metodologia aprobată prin OMAI 87/2010 se țin pe suport hârtie, numerotate și înregistrate (nota fiecărei anexe; art. 20 lit. d)); forma electronică este doar auxiliară. În Registrul de evidență a lucrărilor de verificare, reîncărcare și reparare a stingătoarelor de incendiu (anexa nr. 15) se înscriu și piesele de schimb și agenții de stingere utilizați, cu codul lor (OMAI 135/2023, art. 21 alin. (5)). Nota din anexa nr. 5 („evidențele se pot păstra pe suport electronic și/sau pe suport hârtie”) privește evidențele procedurii de lucru, nu registrele din anexele nr. 12–16. Înlocuiește regula din 04.10.2026 (registre și în format digital). | OMAI 87/2010, Metodologia, art. 12 alin. (1), art. 20 lit. d), anexele nr. 12–16; OMAI 135/2023, art. 21 alin. (5) modele AUT-DOC-002, AUT-DOC-007…011, registru · 14.10.2026 |
| Contravenții | |||
| DEC-078 | Plata a jumătate din minimul amenzii | Termenul este de 15 zile calendaristice de la înmânare sau comunicare, pentru toate contravențiile din domeniu; termenele de 48 de ore rămase în unele texte (HG 537/2007, art. 2 alin. (2); Legea 481/2004, art. 76 alin. (3)) au fost înlocuite prin Legea 203/2018 și nu se mai aplică; nu se aplică faptelor din L 307 art. 45 pct. V–VI. Reconfirmată 18.10.2026 și aplicată în ambele proiecte (FOCNORM și ChatBot). | OG 2/2001, art. 28; Legea 203/2018, art. 25 alin. (1); L 307/2006, art. 47 alin. (6) studii de caz, registru · 06.10.2026, reconfirmată 18.10.2026 |
| Protecție civilă | |||
| DEC-079 | Clasificarea de protecție civilă a operatorilor | Operatorul pune la dispoziție datele și analiza de risc, inspectoratul propune încadrarea, iar catalogul local se aprobă la nivel județean și se comunică operatorului. | HG 642/2005; practică administrativă studii de caz, registru · 06.10.2026 |
| DEC-080 | Adăposturile de protecție civilă pe timp de pace | Adăposturile publice de protecție civilă, cu excepția spațiilor amenajate ca puncte de comandă, pot fi folosite în timp de pace pentru alte destinații, cu respectarea normelor tehnice, cu obligația eliberării în situații de urgență în maximum 24 de ore și cu informarea prealabilă a centrului operațional; ele se inspectează periodic, iar deținătorii/utilizatorii le mențin în stare de funcționare (L 481/2004 art. 45 alin. (6)–(7)). Pentru fondul privat de adăpostire (blocuri, operatori economici) regula nu rezultă din art. 45 – se semnalează doar ca bună practică. (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | L 481/2004, art. 45 alin. (1), (6)–(7) studii de caz, modele EVD-OPR-045 · 14.10.2026 |
| DEC-081 | Zona de planificare la urgență sub pragul SEVESO | Se folosesc zonele probabil afectate, stabilite de operator cu acordul inspectoratului. | OMAI 1259/2006, art. 40; HG 501/2005 studii de caz · 06.10.2026 |
| Evenimente și amenajări temporare | |||
| DEC-082 | Evenimentele private în corturi | Corturile pentru evenimente, inclusiv private (nunți etc.), se încadrează la autorizare după HG 571/2016, anexa nr. 2 pct. II lit. a) – construcții/amenajări temporare pentru spectacole sau întruniri cu ≥ 200 de locuri pe scaune; actul nu exceptează evenimentele private, iar încadrarea unui eveniment privat ca «întrunire» se semnalează ca interpretare și se verifică manual. Indiferent de autorizare, la corturile cu suprafața > 50 m² se aplică RTC 2-2022 și OMAI 14/2009. Iluminatul de securitate pentru evacuare se cere la orice cort (pct. 3.5.5 lit. a)); cel împotriva panicii, la corturile care îndeplinesc condițiile de sală aglomerată (≥ 200 / ≥ 150 de utilizatori, ≤ 4 m²/persoană – pct. 3.5.5 lit. b)), deși cortul nu se încadrează ca sală aglomerată (pct. 1.3). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | HG 571/2016, anexa 2 pct. II lit. a); RTC 2-2022, pct. 1.1, 1.3, 3.5.5 studii de caz, modele · 14.10.2026 |
| DEC-083 | Spectacole și festivaluri pe stadioane și amenajări temporare | Contorizarea permanentă a utilizatorilor și desemnarea persoanelor responsabile de acces sunt obligatorii, fără prag numeric, la cluburi, baruri, discoteci, construcțiile încadrate ca săli aglomerate și stadioanele unde se organizează spectacole sau festivaluri cu public numeros (L 307/2006 art. 19 alin. (1) lit. r^5)). La manifestările pe teren deschis care nu sunt stadioane contorizarea este recomandare. Serviciul privat tip P1 este obligația operatorului care administrează clădiri/spații pentru activități sportive și spectacole cu capacitate > 600 de persoane (OMAI 51/2024 art. 36 alin. (1) lit. d)); nu se aplică amenajărilor temporare în aer liber, pentru care măsurile de prevenire și intervenție urmează OMAI 14/2009 (OMAI 51/2024 art. 54). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | L 307/2006, art. 19 alin. (1) lit. r⁵); OMAI 51/2024, art. 36 alin. (1) lit. d), art. 54 studii de caz, modele · 14.10.2026 |
| DEC-084 | Flacăra deschisă și pirotehnia cu public | Pe timpul programului cu public sunt interzise articolele pirotehnice și flacăra deschisă pentru ambianță, decor sau divertisment în clădirile, spațiile și amenajările închise accesibile publicului cu destinație de cultură, turism, comerț sau alimentație publică, inclusiv în corturile închise cu pereți pentru evenimente; excepții: lumânările pentru torturi aniversare și flacăra deschisă în unitățile de alimentație publică unde hrana se prepară în prezența consumatorului (L 307/2006 art. 19 alin. (1) lit. r^16)). În acest domeniu, admiterea pe durate scurte din OMAI 163/2007 art. 105 alin. (2) nu se mai aplică (legea prevalează asupra ordinului); în afara lui se aplică art. 105 alin. (1)–(2); alin. (3) (transmiterea programului stagiunii la ISU) rămâne. La cluburi, cazinouri, discoteci și săli polivalente se aplică și OMAI 118/2010 art. 43 (interdicția lumânărilor și focului deschis). (Revizuită 14.10.2026, raport de verificare.) | L 307/2006, art. 19 alin. (1) lit. r¹⁶); OMAI 163/2007, art. 105; OMAI 118/2010, art. 43 registru CAT-011, 012, 041 · 14.10.2026 |